Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Marzena Kipiel-Sztuka zostawiła ważny apel. "Mówcie o tym głośno"
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 10.06.2024 16:16

Marzena Kipiel-Sztuka zostawiła ważny apel. "Mówcie o tym głośno"

Marzena Kipiel-Sztuka
Fot. KAPiF

Fani, koleżanki i koledzy, a także ludzie filmu i telewizji, wspominają Marzenę Kipiel-Sztukę. Mówiąc o jej niezapomnianych kreacjach oraz o niełatwym życiu, nie można ominąć apelu, o którym aktorka wspomniała w jednej z rozmów. Chodzi o troskę o własne zdrowie.

Marzena Kipiel-Sztuka apelowała do wszystkich o jedno

Marzena Kipiel-Sztuka chorowała na depresję. To choroba, która może dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć czy status społeczny. Marzena Kipiel-Sztuka o swojej chorobie mówiła w rozmowach z mediami. To właśnie jej słowa na temat depresji i zdrowia psychicznego powinny zostać zapamiętane. Pozostawiła bowiem ważny apel.

"Mam depresję i dokucza mi samotność. Połowę dnia przesypiam, a z domu wychodzę głównie z psem na spacer (...) Przy okazji apeluję do wszystkich, którzy mają podobne problemy, żeby głośno o tym mówili i zgłaszali się po pomoc" — mówiła Marzena Kipiel-Sztuka w rozmowie z magazynem "Świat i ludzie".

Po śmierci swojego męża aktorka podjęła leczenie w ośrodku psychiatrycznym. Mówiła, że potrzebowała kilku lat, by wrócić do zdrowia.

Projekt bez nazwy - 2024-06-10T161007.632.jpg
Fot. KAPiF
Dorośli, których traktuje się jak dzieci. Dziadurzenie odbiera godność Na ukojenie nerwów: 5 metod relaksu, które pomogą ci znaleźć spokój

Depresja: gdzie szukać pomocy?

W depresji najważniejsze jest sięgnięcie po pomoc. To podstawa troski o samą i samego siebie. Pomocy może udzielić nam lekarz. Leczeniem depresji zajmuje się psychiatra, a jeśli łatwo można zidentyfikować objawy, leczenie może poprowadzić lekarz pierwszego kontaktu. Do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie.

Pomoc w depresji znajdziemy w:

  • poradniach zdrowia psychicznego,
  • szpitalach lub oddziałach psychiatrycznych,
  • ośrodkach interwencji kryzysowej,
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Leczenie depresji jest procesem. Stosuje się w nim leki, które poprawiają nastrój, oraz psychoterapię. Jeśli obniżony nastrój lub lęk utrzymuje się przez długi czas i nie możesz sobie z tym poradzić, zwróć się po pomoc do lekarza. Depresja jest bardzo poważną chorobą i musi być leczona.

Depresja: telefony zaufania, po które można sięgnąć

Jeżeli czujesz, że potrzebna jest ci rozmowa i wsparcie, podajemy kilka numerów telefonów, pod którymi można szukać pomocy w każdej chwili.

116 123 - bezpłatny kryzysowy telefon zaufania dla dorosłych. Można dzwonić codziennie w godzinach 14.00-22.00.

800 70 22 22 - centrum Wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego – bezpłatny telefon czynny całą dobę

22 635 09 54 - telefon zaufania dla osób starszych. Można dzwonić w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach 17:00-20:00.

42 200 60 50 - telefon wsparcia dla seniora. Można dzwonić od poniedziałku do soboty w godzinach 16:00 – 20:00.