Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Najlepszy ryż, a Polacy nawet nie spróbują. "Najzdrowszy na świecie"
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 25.05.2024 11:11

Najlepszy ryż, a Polacy nawet nie spróbują. "Najzdrowszy na świecie"

Gatunki ryżu
Fot. Canva/Pixelshot

Wystarczy rzucić okiem na statystyki sprzedaży i już wiadomo, że Polacy mają jeden ulubiony ryż. Najczęściej sięgamy w sklepach po zwykły biały ryż długoziarnisty i od lat nie zmieniamy zdania. Warto jednak przynajmniej spróbować zmienić to przyzwyczajenie, bo jest jeden gatunek ryżu, który zostawia pozostałe daleko w tyle.

"Król wśród ryżów": czarny ryż to skarbnica zdrowia

Ryż czarny, bo o nim mowa, niezwykle rzadko gości na polskich stołach. Dlaczego Polacy nie wyobrażają sobie ryżu innego niż biały? Może to kwestia przyzwyczajeń po latach PRL-u, kiedy w sklepach królował tylko i wyłącznie biały? A może biały wydaje się nam po prostu bardziej apetyczny?

Niezależnie od powodów, na następnych zakupach warto sięgnąć po pudełko ryżu inne niż zwykle. 

Czarny ryż to prawdziwa skarbnica wartości odżywczych. Właściwie pod każdym względem wygrywa z innymi gatunkami ryżu, a gatunek biały bije wręcz na głowę. Mamy tu więcej żelaza, witaminy E, magnezu, wapnia i cynku. A przede wszystkim - więcej błonnika.

Projekt bez nazwy - 2024-05-25T110802.207.jpg
Fot. Canva/Professor25
Ludzie boją się tej ryby, a to prawdziwy unikat. W Biedronce wybierają dorsza Trzymasz ją w domu od czasów PRL? Możesz dostać 26 tys. zł

Czarny ryż - wybór na dłuższą młodość

Na półkach Lidla czy Biedronki widzimy ryże basmati, paraboiled, ryże jaśminowe, ryże brązowe, czerwone i arborio. Mimo tego wielu dietetyków uznaje właśnie czarny ryż za "króla wśród ryżów". 

Swoje zalety zawdzięcza on głównie temu, że czarny ryż jest całym ziarnem. Nie jest oddzielany od łuski, jak dzieje się to z ryżem białym. Dzięki temu jest niezwykle bogaty w błonnik.

O tym, jak cenny dla organizmu to składnik, nie trzeba nikogo przekonywać. Błonnik poprawia pracę układu pokarmowego, korzystnie wpływa na wzrok, pamięć, układ krążenia, a także na stan włosów, paznokci i zębów. Jeżeli brakuje nam tego składnika, czarny ryż powinien być pierwszym wyborem do obiadu.

Projekt bez nazwy - 2024-05-25T110926.773.jpg
Fot. Canva/TheFrey22

Ryż czarny ma w sobie też ogromną dawkę antocyjanów. Czym one są i dlaczego są tak ważne? Antocyjany to naturalne związki, które są przeciwutleniaczami. Oznacza to, że dzięki nim czarny ryż działa przeciwzapalnie i przeciwnowotworowo. Spowalnia także procesy starzenia się organizmu.

Czarny ryż na obiad: do czego pasuje?

Czarnego ryżu nie trzeba się bać. Z powodzeniem może zastąpić on ryż biały we właściwie każdym daniu obiadowym. Co więcej, może nadać naszym ulubionym potrawom charakteru i dodatkowego smaku. Czarny ryż jest bowiem bardziej wyrazisty od białego. Ma lekko orzechowy posmak.

Ten gatunek ryżu sprawdzi się zarówno w potrawach mięsnych, jak i wegetariańskich i wegańskich. Idealnie komponuje się z rybami i owocami morza, jest dobrym składnikiem farszu (np. do papryki) i sprawdzi się nawet na zimno w sałatkach. Słowem: warto przynajmniej raz zamienić ryż biały na czarny. Kto wie, może “król wśród ryżów” stanie się naszym ulubionym?