Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Najpiękniejsze jeziora w Polsce. Idealne na letni wypoczynek
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 17.05.2024 14:12

Najpiękniejsze jeziora w Polsce. Idealne na letni wypoczynek

Kobieta nad jeziorem
fot. Canva/DarioGaona

Słoneczne i coraz cieplejsze dni zachęcają do spędzania czasu na łonie natury. Gdy temperatury rosną najlepszym pomysłem na relaks i ochłodzenie jest oczywiście wypoczynek nad jeziorem! Mamy szczęście, bo w Polsce znajduje się wiele niezwykle pięknych jezior, które warto odwiedzić. Sprawdź, gdzie się wybrać. 
 

Relaks nad jeziorem dla ciała i ducha

Wypoczynek nad jeziorem, w malowniczych okolicznościach przyrody może przynieść szereg korzyści dla organizmu. Jak wskazują badania przebywanie w pobliżu jezior ma niezwykłą moc terapeutyczną. Łagodny szum wody, szelest drzew i drogocenne promienie słońca poprawiają nastrój, łagodzą napięcie i obniżają poziom stresu. A jak wiadomo, to właśnie stres jest przyczyną wielu chorób, w tym chorób cywilizacyjnych.

Co więcej, pływanie w jeziorze świetnie wpływa na kondycję organizmu: poprawia wydolność, wzmacnia odporność i usprawnia mięśnie, w tym mięśnie rąk, nóg oraz brzucha. Niezaprzeczalnie jest to też świetna rozrywka, z której może skorzystać dosłownie każdy, bez względu na wiek! Zarówno dorośli jak i dzieci mogą się przy tym świetnie bawić. 
 

Przygotuj dojrzałą cerę na słońce. Kremy z filtrem to nie wszystko Trening w upalny dzień? Tak, ale są zasady. Musisz na to uważać

TOP 10 najpiękniejszych jezior w Polsce

W Polsce nie brakuje pięknych jezior, które zachwycają otaczającą je przyrodą i nieskazitelnie czystą wodą. Łącznie jest ich nawet około 9 tysięcy! Wybraliśmy kilka, które zdecydowanie warto odwiedzić.

  1. Jezioro Nyskie — Dolina Nysy Kłodzkiej
  2. Jezioro Śniardwy — Kraina Wielkich Jezior Mazurskich
  3. Jezioro Łebsko — Wybrzeże Słowińskie
  4. Jezioro Kłodno — Pojezierze Kaszubskie
  5. Jezioro Mamry — Pojezierze Mazurskie
  6. Jezioro Wigry — Wigierski Park Narodowy
  7. Jezioro Okonińskie — Bory Tucholskie
  8. Jezioro Piaseczno — Pojezierze Łęczycko-Włodawskie
  9. Jezioro Czorsztyńskie — Kotlina Nowotarska
  10. Jezioro Hańcza — Pojezierze Wschodniosuwalskie
Jezioro
fot. Canva/chuckcollier

Czytaj też: TOP 20 największych przebojów z czasów PRL. Hity idealne na wiosnę
 

Na to uważaj spędzając czas nad jeziorem

Decydując się na spędzenie wolnego czasu nad jeziorem, powinieneś się zastosować do kilku wskazówek, które nie tylko uprzyjemnią ten pobyt, ale także zniwelują wszelkie ewentualne niebezpieczeństwa. Po pierwsze pamiętaj o tym, by nigdy, pod żadnym pozorem nie wchodzić do wody pod wpływem alkoholu. Po drugie, zadbaj o odpowiednią ochronę przeciwsłoneczną - kremy z filtrem to konieczność w trakcie długiego pobytu na słońce.

Warto też pamiętać o tym, by nie wchodzić do wody, gdy jest się mocno rozgrzanym po słonecznym opalaniu, ponieważ może to prowadzić do wstrząsu termicznego. Jeśli długo leżałeś na plaży, najpierw ochłodź się delikatnie polewając ciało wodą z jeziora. Dopiero później możesz zanurzyć się w całości. Pamiętaj także, by chronić głowę przez słońcem wybierając w tym celu czapkę, kapelusz lub chustę. 

Jezioro
fot. Canva/ Angela Kotsell