Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Trening w upalny dzień? Tak, ale są zasady. Musisz na to uważać
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 15.05.2024 17:03

Trening w upalny dzień? Tak, ale są zasady. Musisz na to uważać

Jazda na rowerze
fot. Canva/shapecharge

Niezależnie od pogody, regularna aktywność fizyczna jest kluczowa do utrzymania organizmu w dobrej formie i kondycji. Jednak gdy temperatury podskakują niebezpiecznie wysoko, a z nieba leje się żar, ćwiczenia na świeżym powietrzu stają się niebezpieczne. Jeśli więc regularnie trenujesz, sprawdź, co robić, by ćwiczenia nie skończyły się przegrzaniem lub udarem.
 

W upalne dni ogranicz przebywanie na świeżym powietrzu

Na skutek postępujących w zatrważającym tempie zmian klimatu, lata są coraz bardziej gorące i wciąż notuje się kolejne rekordy temperatur. Rekordowe upały prognozowane są także w tym roku, dlatego zawczasu dobrze się do nich przygotować. Gdy słupek rtęci przekracza 25 stopni i ciągle rośnie, to bezapelacyjny sygnał, by wprowadzić do codziennej rutyny pewne zmiany i ograniczenia.

Przede wszystkim, w upalne dni, gdy na niebie jest sporo słońca i praktycznie żadnej chmury, lepiej ograniczyć przebywanie na świeżym powietrzu. Dotyczy to przede wszystkim osób zmagających się z różnego rodzaju chorobami, głównie ze strony układu krążenia. Na dwór najlepiej wychodzić we wczesnych godzinach porannych, maksymalnie do 10:00-11:00 bądź po południu, po godzinie 18:00. Warto też pamiętać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej - kremy z filtrem to podstawa w sezonie wiosenno-letnim. 
 

Na stres i ból kręgosłupa. Pilates dla każdego! Trenuj jogę i zmniejsz uciążliwe objawy menopauzy. Ćwiczenia dla każdej kobiety

Ćwiczenia w upał. Czy to bezpieczne?

Nie każdy ma możliwość ograniczenia czasu spędzanego na dworze. Wiele osób regularnie uprawia też aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, taką jak bieganie, jazda na rowerze, rolkach czy też gimnastyka na siłowniach plenerowych. Decydując się na takie ćwiczenia w upalne dni, powinniśmy się jednak stosować do kilku ważnych zasad. Nieodpowiednie podejście do tematu może się skończyć przegrzaniem słonecznym, udarem, a w skrajnych wypadkach może prowadzić także do śmierci. 

 1. Noś nakrycia głowy — to obowiązek, by chronić głowę przed słońcem. Kapelusz, czapka z daszkiem czy nawet zwykła chusta ograniczą dostęp słońca.
 2. Pij dużo wody — przyjęło się, że zdrowy, dorosły człowiek powinien wypijać ok. 2-2,5 litra wody dziennie. W upalne dni ilość wody tej musi być więcej - osoby uprawiające sport powinny wypijać przynajmniej 3,5 litra wody na dobę.
 3. Użyj odpowiedniego dla siebie kremu z filtrem.
 4. Trening prowadź w godzinach porannych bądź wieczornych.
 5. Szukaj zacienionych miejsc.
 6. Zrezygnuj z intensywnego treningu — twoje ciało i tak męczy się podczas upałów, nie funduj mu dodatkowego, nadmiernego wysiłku.
 7. W miarę możliwości ochłodź się w strumyku lub innym akwenie wodnym.
 8. Uzupełnij dietę o elektrolity
   

Objawy udaru słonecznego

Niestety, w upalne dni nietrudno o udar słoneczny lub cieplny. Ćwicząc na świeżym powietrzu, w pełnym słońcu, jesteśmy na niego tym bardziej narażeni. Warto więc zwrócić uwagę na pewne szczególnie niepokojące objawy, które mogą świadczyć o udarze. Należą do nich:

 • bóle i zawroty głowy;
 • zaczerwienienie i poparzenia skóry;
 • ogólny niepokój;
 • wysoka temperatura ciała (powyżej 39°C);
 • gorąca, czerwona, sucha lub wilgotna skóra;
 • szybkie, dobrze wyczuwalne tętno;
 • możliwa utrata przytomności.

Jeśli podejrzewasz u siebie udar wynikający z upału i słońca, natychmiast skontaktuj się z lekarzem, który udzieli ci niezbędnej pomocy.