Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Najważniejsza rzecz, jaką kupisz za 30 zł. Bezcenna dla domowników
Sara Karmańska
Sara Karmańska 14.04.2024 10:20

Najważniejsza rzecz, jaką kupisz za 30 zł. Bezcenna dla domowników

Kobieta na zakupach
Fot. Canva/SydaProductions

W naszych mieszkaniach i domach bardzo często skupiamy się na aspektach funkcjonalności i estetyki, często zapominając o bezpieczeństwie. Warto jednak poświęcić chwilę na odpowiednie zabezpieczenie domów i domowników przed pożarem lub innymi zagrożeniami dla życia i zdrowia. W tym celu warto zaopatrzyć się w odpowiednie czujniki.

Zadbaj o bezpieczeństwo w swoim domu

Czujniki gazu, dymu i czadu to niedrogie akcesoria, które mogą zapewnić bezpieczeństwo całej rodzinie. Choć nie są w stanie przeciwdziałać zagrożeniu, mogą wystarczająco wcześnie ostrzec domowników, aby zapobiec tragedii. Takie urządzenia warto mieć zarówno gdy mieszkamy w domu wolnostojącym, jak również w mieszkaniu w bloku.

Czujnik tlenku węgla i dymu warto zamontować w szczególności w przypadku, gdy w mieszkaniu znajdują się urządzenia gazowe takie jak podgrzewacze wody, kotły lub kominki. Zaleca się, by zaopatrzyli się w nie również właściciele mieszkań, które są podłączone do wspólnego pionu wentylacyjnego

Wiesław Nowobilski demaskuje „Nasz nowy dom”. Padły mocne słowa W czasie burzy wyłącza TV z gniazdka. Jej wnuki mówią, że przesadza. Kto ma rację?

Dlaczego należy mieć w domu czujnik dymu?

Czujniki dymu nie zapobiegną powstawaniu pożaru, ale mogą skutecznie zaalarmować mieszkańców, jeśli by do niego doszło.

Dzięki temu domownicy mogą zyskać więcej czasu na opuszczenie domu, zanim ogień i dym się rozprzestrzeni na tyle, że będzie zagrażać ich zdrowiu i życiu. Ponadto czujnik da szansę na szybsze wezwanie odpowiednich służb lub zgaszenie pożaru w zarodku, a co za tym idzie - na ograniczenie potencjalnych strat.

Zakup czujników nie wiąże się z dużym wydatkiem. Na rynku można dostać certyfikowane czujniki dymu i gazu już od 30 zł. To inwestycja, która się opłaca, bo w przypadku pożaru może uratować nie tylko nasz dobytek, ale także zdrowie i życie. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, wczesne ostrzeganie o pożarze może zredukować niebezpieczeństwo śmierci nawet o 40 proc.

Choć statystyki mówią, że to w kuchni najczęściej dochodzi do pożarów, zaleca się, żeby czujnik dymu montować nie tam, ale na korytarzu. Powód jest prosty: w kuchni zbyt często dochodzi do fałszywych alarmów.

ZOBACZ TEŻ: W dojrzałym wieku zamieszkała sama. Odkryła 10 zalet życia w pojedynkę

Dlaczego należy mieć w domu czujnik czadu?

Czad, czyli tlenek węgla, jest wyjątkowo niebezpieczny z powodu swojej podstępności. Gaz ten nie ma bowiem zapachu, smaku ani barwy, przez co jest niewyczuwalny ludzkimi zmysłami

Dla własnego bezpieczeństwa warto zainstalować w domu czujnik czadu i regularnie kontrolować jego sprawne działanie. Zakup takiego urządzenia powinien być priorytetem, jeśli mamy w domu urządzenie, które może powodować powstanie czadu.

Czujnik ostrzeże domowników, gdyby ten gaz pojawił się w pomieszczeniu. Takie urządzenie powinno zostać zainstalowane wszędzie tam, gdzie może pojawić się tlenek węgla. Taka sytuacja może wystąpić w przypadku słabego dostępu do tlenu i niepełnego spalania na przykład w kuchence gazowej, piecu węglowym, kotle gazowym czy piecyku.

Fot. Canva Kittipong Jirasukhanont, PhonlamaiPhoto's Images.jpg
Fot. Canva/Kittipong Jirasukhanont, PhonlamaiPhoto's Images
Fot. Canva Kameleon007, Getty Images Signature.jpg
Fot. Canva/Kameleon007, Getty Images Signature