Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Nalej na łyżkę i wlej do jajek. Łatwo obierzesz po ugotowaniu
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 21.10.2024 09:31

Nalej na łyżkę i wlej do jajek. Łatwo obierzesz po ugotowaniu

Jajka w garnku
Fot. Canva/Pixelshot

Ta domowa sztuczka sprawi, że podczas gotowania skorupka jajek nabierze lepszej elastyczności. Dzięki temu nie pęknie, a jajko będzie łatwiej obrać. Nie zmarnujemy ani kawałka i będą gotowe do podania nawet na eleganckie śniadanie. Wystarczy dodać do wody z jajkami jeden składnik, który znajdzie się w każdym domu.

Jajka: skarbnica witamin i minerałów

Jajka to nie tylko smaczny, ale i bardzo cenny dla zdrowia składnik codziennej diety. Warto, aby często gościły na talerzu osób w każdym wieku. Zawierają:

  • białko, 
  • cholinę, 
  • witaminy: B6, B12, A, D, E, 
  • foliany, 
  • żelazo, 
  • cynk, 
  • fosfor.

Zjedzenie już dwóch zaspokaja głód dłużej, a przy tym są niskokaloryczne. Lecytyna zawarta w żółtku rozbija zawarty w nim tłuszcz na niewielkie cząstki, zapobiegając osadzaniu się cholesterolu w ścianach tętnic.

Pij przynajmniej raz dziennie. Spada ryzyko cukrzycy i raka Nie przechowuj jajek w drzwiach lodówki. Przełóż je, a będą świeże dłużej

Sposób na łatwe obranie jajek. Dodaj jedną łyżkę do wody

Jeżeli chcesz łatwiej obrać jajko po ugotowaniu, jest na to jeden prosty i domowy sposób. Dzięki niemu skorupka łatwiej odejdzie od białka.

Wystarczy wycisnąć sok z cytryny i dodać jedną łyżkę do gotującej się wody z jajkami. Dzięki temu jajka podczas gotowania nie pękną, a po ugotowaniu łatwiej je obierzemy.

By uzyskać podobny efekt, można też posolić wodę przed ugotowaniem jajek lub dodać do niej trochę octu, jeżeli nie przeszkadza nam intensywny zapach.

Ile jajek jeść dziennie?

Aktualne badania wskazują, że spożycie jaj – jako części zdrowej, zbilansowanej diety – jest korzystne dla zdrowia i nie zwiększa znacząco poziomu cholesterolu.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by osoby, które nie mają specjalnych przeciwwskazań (np. alergii, chorób autoimmunologicznych) jadły od 7 do nawet 12 jajek tygodniowo.