Silver.Lelum.pl > Gwiazdy > Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Wybitny kompozytor miał 71 lat
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 21.05.2024 12:43

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Wybitny kompozytor miał 71 lat

Jan A.P. Kaczmarek
Fot. Facebook.com/jan.a.p.kaczmarek

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, wybitny kompozytor muzyki filmowej i zdobywca Oscara za film "Marzyciel". Informację o jego śmierci przekazała żona, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek. Kompozytor miał 71 lat.
 

Jan A.P. Kaczmarek: autor muzyki do ponad 70 filmów

Jan A.P. Kaczmarek był autorem muzyki do ponad 70 filmów (np. „Mój przyjaciel Hachiko”, Quo Vadis”, „Całkowite zaćmienie”, „Niewierna”) oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych (np. „Dziady”, „Nie-Boska komedia”).

Pierwszy muzyczny sukces odniósł już w liceum, gdy skomponował muzykę do hymnu szkolnego. Potem tworzył podkłady muzyczne do szkolnych przedstawień. Po zakończeniu szkoły rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W 1989 roku na stale zamieszkał w Los Angeles. Koncertował zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w Europie.

Emeryci się doczekali. Wiadomo, kiedy czternastki trafią na konta "Mój syn nie płacił alimentów byłej żonie". Wzięła sprawy w swoje ręce

Nie żyje zdobywca Oscara za "Marzyciela"

Szczególny sukces odniosła stworzona przez niego muzyka do filmu „Marzyciel” w reż. Marca Forstera. Zdobył za nią Oscara i nominacje do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA), Złotego Globu i Złotej Satelity.

W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy twórczej i działalności artystycznej i za osiągnięcia w promowaniu polskiej kultury.

"Do końca był wojownikiem"

"Do końca był wojownikiem ufającym, że wyzdrowieje i będzie dzielił się swoją twórczością z nami… Czuwałam przy nim do końca.  Zmarł otoczony miłością. Wartością, w którą wierzył najmocniej" - napisała jego żona, Aleksandra Twardowska-Kaczmarek.

W ostatnich latach Jan A.P. Kaczmarek ciężko chorował.  Kompozytor cierpiał na zanik wieloukładowy, rzadkie schorzenie neurodegeneracyjne o nieznanej etiologii. Rodzina miała trudności ze sfinansowaniem leczenia.

Od 2014 roku Jan A.P. Kaczmarek nie pobierał już tantiem od Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców. Aby mieć na leczenie, rodzina zdecydowała się wyprzedać część majątku.

Rodzina kompozytora skorzystała także z pomocy Polskiej Fundacji Muzycznej, która zorganizowała zbiórkę dla Jana A.P. Kaczmarka. Zdołano jednak wtedy zebrać tylko 5 tys. złotych.