Ogromne kolejki pod sądami. Co się dzieje?
Pod wieloma sądami w Polsce zbierają się kolejni ludzie, którzy od rana stoją w długich kolejkach. O co chodzi i dlaczego zadecydowano, by niektóre placówki były otwarte również w sobotę? Wyjaśniamy.
Ustawa Kamilka
Dokładnie 15 lutego 2024 roku weszła w życie nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. ustawa Kamilka. Nazwa ta nawiązuje do tragedii w Częstochowie. Przypomnijmy, że 8 maja 2023 roku wskutek postępującej niewydolności wielonarządowej, spowodowanej maltretowaniem przez najbliższych zmarł 8-letni Kamil.
Wprowadzone zmiany dotyczą wprowadzenia dodatkowych standardów ochrony małoletnich we wszystkich placówkach . Jednym z takich założeń jest obowiązek okazania zaświadczenia o niekaralności.
Ogromne kolejki do sądów okręgowych
W ostatnich dniach pod sądami okręgowymi zbierają się kolejni ludzie. Kolejki są ogromne, a cierpliwość czekających osób się kończy. Okazuje się, że ze względu na zbliżające się rozpoczęcie nowego roku szkolnego, do sądów po zaświadczenia udali się m.in. nauczyciele.
Jestem nauczycielką i chciałabym podpisać umowę o pracę przed rozpoczęciem roku szkolnego. Jest to tak zorganizowane, że nie można tego zrobić, tak jak w każdym cywilizowanym państwie, bez stania w kolejkach - powiedziała nauczycielka w rozmowie z dziennikarzem TVN24.
Największy problem mają osoby, które potrzebują tego zaświadczenia na 1 września, bo dzisiaj jest na to ostatni dzień roboczy - dodała inna osoba.
Sądy podjęły radykalne kroki
Joanna Mucha, wiceministra edukacji, zwróciła uwagę w programie TVN24 “Jeden na jeden”, że nauczyciele od dawna wiedzieli o konieczności pobrania dokumentu. Przypominamy, że ustawa weszła w życie w połowie lutego, a zaświadczenie wydawane jest od ręki . Warto jednak zauważyć, że oprócz nauczycieli dokumentu potrzebują również inne zawody, chociażby jak się okazało, instruktor jazdy.
Sprawdzamy, czy jest możliwe przestawienie tego systemu, żeby te oświadczenia można było pobierać online - dodała.
W związku z zaistniałą sytuacją niektóre sądy zdecydowały się wydłużyć godziny swojej pracy. Inne placówki będą otwarte nawet w sobotę, zaś w Częstochowie zadecydowano, że instytucja będzie otwarta “do ostatniego klienta”.