Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Pacjenci dostaną 100 zł co miesiąc. Chodzi o tysiące chorych
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 08.05.2024 14:40

Pacjenci dostaną 100 zł co miesiąc. Chodzi o tysiące chorych

Pieniądze
Fot. KAPiF

Grupa pacjentów już wkrótce będzie mogła liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe. Co miesiąc na ich konta ma trafić ok. 100 zł na specjalny cel. Chodzi o rachunki za prąd, które w przypadku wielu chorób rosną z powodu urządzeń niezbędnych do leczenia.

Dopłaty dla chorych na prąd: będzie 30 mln zł

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje przeznaczyć 30 mln zł rocznie na dopłaty do rachunków za prąd dla chorych. Pieniądze trafią do pacjentów, którzy korzystają z koncentratorów tlenu.

Informację na temat programu potwierdził w rozmowie z Polsat News Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych.

Z rządowych szacunków wynika, że pieniądze trafią co miesiąc do ok. 30 tysięcy chorych. Tyle osób musi stale korzystać ze specjalistycznego sprzętu, który generuje dodatkowe koszty oraz obciąża i tak nadszarpnięty budżet pacjentów. Dopłata ma wynieść ok. 100 zł.

Mało kto wie, że taki koncentrator tlenu musi "chodzić" przez 18 godzin lub więcej w ciągu doby. To się przekłada na rachunek, tylko z tego tytułu, nawet 200 zł co miesiąc - powiedział wiceszef MPRiPS.

Koszty są na tyle wysokie, że wiele osób musi rezygnować z leczenia. Dodatek ma pomóc zmniejszyć to ryzyko.

pacjent.jpg
Fot. Pexels/Mart Production
Zgaga "lubi" tę pozycję snu. Lepiej przewrócić się na drugi bok Są wyliczenia emerytur stażowych. Złe wiadomości dla 50-latków

Czym jest koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to medyczny sprzęt stosowany w przypadku problemów z oddychaniem. Urządzenie podaje pacjentowi powietrze ze zwiększoną zawartością tlenu. Stosuje się go w wielu chorobach. Chodzi m.in. o:

  • astmę oskrzelową,
  • włóknienie płuc,
  • mukowiscydozę,
  • dysplazję oskrzelowo-płucną,
  • przewlekłą obturacyjną chorobę płuc.

Pacjenci używają koncentratorów tlenu przez większość dnia, niektórzy także podczas snu. Leczenie jest drogie. Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą otrzymać dofinansowanie do zakupu koncentratora tlenu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ale później duże koszty generują też rachunki za prąd.

tlenu54.jpg
Fot. Pexels/Mart Production

Rozwiązanie zaproponowane przez resort ma częściowo odciążyć chorych i zmniejszyć comiesięczne wydatki.

Ceny prądu w 2024 r. będą rosnąć

Przypomnijmy, że w najbliższym czasie wydatki na energię elektryczną mają jeszcze wzrosnąć. Zaplanowane na lipiec 2024 r. podwyżki zakładają, że za prąd zapłacimy więcej nawet o 29 proc. - wynika z szacunków Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Pewnym wsparciem dla domowych budżetów będzie też bon energetyczny. Wypłaty z tego tytułu mają zacząć się w połowie 2024 roku.

Wartość bonu to 300 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 400 zł - dla trzyosobowego, 400 zł - dla czteroosobowego, 500 zł - dla pięcioosobowego, a dla sześcioosobowego i większego - 600 zł.

Chorzy korzystający z koncentratorów tlenu otrzymają dodatkowe niezależnie od tego, czy skorzystają też z bonu energetycznego.