Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Pijesz szklankę mleka przed snem? Tak wpływa to na twój organizm
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 21.04.2024 12:58

Pijesz szklankę mleka przed snem? Tak wpływa to na twój organizm

Mężczyzna pije mleko
Fot. Canba/Sbrogan

Picie szklanki mleka "na dobry sen" to dla wielu osób codzienny rytuał. Ma kojący efekt i mamy wrażenie, że uspokaja nas i pomaga się wyciszyć. Co właściwie dzieje się z naszym ciałem po wypiciu mleka i czy rzeczywiście pomaga nam zasnąć? Sprawdzamy.

Ile mleka można pić dziennie?

Światowa Organizacja Zdrowia wydała zalecenia dla osób po 50. roku życia, jeżeli chodzi o spożywanie mleka.

Okazuje się, że w tym wieku powinniśmy pić minimum dwie szklanki mleka dziennie, o ile nie mamy nietolerancji pokarmowych. Badania udowodniły, że mleko pomaga utrzymać stabilną masę ciała, korzystnie działa na problemy z nadciśnieniem i osteoporozą. Ale co z zasypianiem?

W mleku znajdziemy dwa cenne składniki, które mogą mieć wpływ na zdrowy sen. To tryptofan oraz melatonina. Oba są bezcenne dla naszego ciała, bo wpływają na samopoczucie: w tym właśnie na zasypianie.

Projekt bez nazwy - 2024-04-21T125010.737.jpg
Fot. Canva/Alter_Photo

Tryptofan to aminokwas niezbędny do prawidłowego działania układu nerwowego. Ma tym samym duże znaczenie dla całego procesu zasypiania i regeneracji organizmu podczas snu. Nie mniej ważna jest melatonina zawarta w mleku. Często nazywa się ją wręcz "hormonem snu". Melatonina reguluje rytm dobowy naszego ciała, a także przygotowuje nas do zaśnięcia.

Ilość melatoniny w organizmie zmniejsza się wraz z wiekiem, a skoro znajdziemy ją w mleku razem z tryptofanem, to wydaje się, że mleko to recepta na zdrowy sen. Jak jest naprawdę?

Jedzenie z grilla może być zdrowsze. Wystarczy jedna drobna zmiana Kolejki do sanatoriów na NFZ nadal długie. Jest sposób, by je ominąć

Mleko pomaga zasnąć. Fakt czy mit?

Naukowcy twierdzą, że w rzeczywistości ludzie ciało potrzebuje niezwykle dużo tryptofanu i melatoniny, by poczuć senność. Dawki, jakie znajdują się w jednej szklance mleka, nie powinny więc znacząco wpływać na nasze samopoczucie. Jak więc wyjaśnić fakt, że po wypiciu szklanki mleka wieczorem lub nocą wiele osób zasypia łatwiej?

Przyczyn może być kilka. Jakiś czas temu naukowcy z South China University of Technology odkryli, że składnik mleka znany jako hydrolizat trypsyny kazeiny (CTH) ma działanie poprawiające sen u... myszy. Z innych badań wiadomo jednocześnie, że peptydy zawarte w CTH są w stanie poprawić jakość snu u ludzi. Po wypiciu szklanki mleka wiążą się z receptorami w mózgu, które wspierają zasypianie i sen.

Jak łatwiej zasnąć?

Jest też druga prawdopodobna przyczyna tego, że wypicie szklanki mleka ułatwia nam sen. To efekt psychologiczny.

Rytuał picia mleka relaksuje nas i przywołuje miłe wspomnienia z dzieciństwa, dzięki czemu zasypiamy łatwiej i szybciej. Dodatkowo, jeżeli mleko jest ciepłe, to podnosi temperaturę naszego ciała, co może poprawić krążenie krwi i rozluźniać napięte mięśnie. A to też pomaga w zaśnięciu.

Projekt bez nazwy - 2024-04-21T125119.282.jpg
Fot. Canva/GlobalStock

Nie ma więc powodów, by odmawiać sobie szklanki mleka przed snem. Jednocześnie warto wiedzieć, że wielu naukowców poleca zastąpienie go… sokiem z wiśni, w którym znajdziemy dużo więcej melatoniny niż w mleku.

Jednocześnie warto pamiętać o tym, że dolegliwości i “sensacje żołądkowe” po spożyciu mleka mogą sugerować, że nasz organizm ma problemy z laktozą. Problem może nasilić się po 50-tce, bo wraz z wiekiem spada nasza zdolność do jej trawienia.

Tagi: dieta sen zdrowie