Papryka marynowana z przepisu mojej babci to zdrowotna bomba. Wszyscy ją uwielbiają
W Polsce rozpoczęła się kalendarzowa jesień. Wciąż jednak bliskie są nam wspomnienia ciepłych dni, przyjemnych spacerów podczas długich letnich wieczorów czy smaku świeżo zerwanych w ogródku warzyw i owoców. Aż chciałoby się, żeby ten smak został z nami dłużej. Jest na to sposób. Z zamknięciem aromatu lata w słoiku poradzą sobie nawet ci, którym do kuchni nie po drodze.
Właściwości odżywcze papryki
Papryka ma wiele różnych zastosowań. Oczywiście wykorzystuje się ja w kuchni jako składnik wielu potraw lub przyprawę. Niektóre gatunki są uprawiane również jako rośliny ozdobne. Co najważniejsze, to warzywo ma wiele właściwości leczniczych.
W papryce znajduje się witamina C oraz beta-karoten. Ze względu na to, to warzywo może przyczynić się do wystąpienia wielu pozytywnych czynników zdrowotnych. Regularne spożywanie papryki może przyczynić się do obniżenia ryzyka na zapadnięcie na choroby sercowo-naczyniowe jak udaru mózgu czy choroba wieńcowa. Ponadto obniża ciśnienie tętnicze, zwiększa odporność oraz wzmacnia kości i zapobiega ich złamaniom.
Papryka w kuchni
Niestety w okresie jesienno-zimowym nie jest łatwo dostać w sklepie dobrą paprykę. Co zrobić, aby móc dłużej cieszyć się jej wyjątkowym smakiem i jednocześnie nie stracić dobroczynnych właściwości tego warzywa? Odpowiedź jest prosta — marynowanie.
W tym procesie, dzięki zastosowaniu odpowiedniej mieszanki octu, wody, soli i cukru można przedłużyć trwałość produktów i odpowiednio je zakonserwować. Podczas marynowania papryki nie tracimy zawartych w niej witamin — C, A oraz E. Udaje się również zachować odżywcze minerały jak potas i magnez. Warzywo poddane odpowiedniej obróbce ma nie tylko wyjątkowy smak, ale również nie zawiera wielu kalorii i jest dostawcą przeciwutleniaczy.
Łatwy sposób na marynowanie papryki
Wbrew pozorom przygotowanie marynowanej papryki nie jest trudne i nie wymaga przygotowania wielu trudnych do zdobycia składników. Smakoszom na pewno przypadnie do gustu ten prosty przepis.
Składniki:
- 1,5 kg świeżej papryki
- 5 szklanek wody
- 1 szklanka octu (10%)
- 1 szklanka cukru
- 1 płaska łyżeczka soli
- liście laurowe
- kilka ziaren gorczycy
- kilka ziaren pieprzu
- kilka ziaren ziela angielskiego
- olej
Zaczynamy od umycia papryki, usunięcia gniazd nasiennych i białych włókien. Następnie należy pokroić warzywo na mniejsze kawałki i sparzyć wrzątkiem. Do słoików wsypujemy pieprz, ziele angielskie, liść laurowy i gorczycę. Później ciasno w nich układamy pokrojoną paprykę.
Kolejnym krokiem jest przygotowanie zalewy. Do garnka wlewany 5 szklanek wody, dodajemy cukier, ocet i sól. Tę mieszankę należy zagotować, następnie gorącą przelać do słoików z papryką. Na koniec do każdego z nich wlewamy łyżkę oleju.
Zakręcone słoiki pasteryzujemy przez 15 minut w gorącej wodzie. Dobrą praktyką jest wyłożenie dna naczynia z gorąca wodą materiałowymi ścierkami. Zapobiega to tłuczeniu się słoików.
Tak przygotowaną paprykę najlepiej przechowywać w suchym i chłodnym miejscu nawet przez kilka miesięcy. Ważne, aby słoiki były szczelnie zamknięte i nienarażone na wpływ promieni słonecznych.