Pestycydy w popularnej przyprawie! Jej jedzenie może ci zaszkodzić
Na kuchennych półkach praktycznie w każdym domu można znaleźć różnego rodzaju mielone przyprawy, które z powodzeniem zastępują świeże, często trudnodostępne warzywa, nadając potrawie wyjątkowego smaku. Jak się okazuje, spożywanie niektórych z nich może być szkodliwe dla zdrowia!
Badania potwierdzają: w tej przyprawie mogą się znajdować pestycydy
Mielone przyprawy, czyli po prostu przyprawy w proszku (sproszkowane) są obecnie bardzo popularne. Dzięki nim w łatwy i szybki sposób można poprawić aromat i smak przygotowywanych dań. Teraz, eksperci z Öko-Test, wzięli pod lupę jedną z czołowych przedstawicielek tego typu przypraw, czyli paprykę w proszku.
To jedna z najpopularniejszych przypraw — pod względem popularności zajmuje drugie miejsce, zaraz za pieprzem. Niestety, jak się okazuje jest również jedną z najbardziej zanieczyszczonych pestycydami! Wyniki badań nie napawają optymizmem.
Papryka w proszku zanieczyszczona pestycydami
W badaniu użyto 33 rodzaje papryk w proszku różnych marek, m.in. Aldi, Lidl, Kaufland, Rossmann, Edeka, Rewe, Netto, Norma, Dm, Penny, Tegut, Edora, Alnatura, Hartkorn, Müller, Dennree, Wagner, Brecht. Niestety, aż w 14 przypadkach zanieczyszczenie pestycydami było na tyle silne, że eksperci wystawili produktom ocenę "niedostateczną" - podaje portal dlahandlu.pl. W jednej z przypraw wykryto aż 23 pestycydy!
W prawie połowie papryk stwierdzono wysokie zawartości glufosynatu, a większości produktów znacznie przekroczone były normy herbicydu o szerokim spektrum działania, który jest zakazany w UE, podobnie jak wykryty środek owadobójczy bifentryna. Co więcej, w badaniach laboratoryjnych ujawniono także środek chwastobójczy glifosat, który jest klasyfikowany jako "prawdopodobnie rakotwórczy".
Czym grozi spożycie pestycydów?
Pestycydy są niezwykle szkodliwe dla organizmu, a ich spożywanie w dużych ilościach może nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Same pestycydy to środki ochrony roślin, powszechnie stosowane w rolnictwie, ogrodnictwie, leśnictwie, czy też w obszarach miejskich. Ich zadaniem jest ochrona roślin przed owadami, grzybami czy też chwastami.
Pestycydy często zawierają związki rakotwórcze, a regularny kontakt z nimi może prowadzić do uszkodzenia układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, pokarmowego, hormonalnego, krwionośnego i odpornościowego. Zaburzają pracę tarczycy, są przyczyną wielu alergii i zwiększają ryzyko choroby Alzheimera i Parkinsona. Wyjątkowo niekorzystnie wpływają także na wątrobę. Mogą powodować uszkodzenia oczu, skóry, a nawet układu kostnego. Spożywane przez dzieci mogą prowadzić do białaczki i opóźnień w rozwoju.