Wegański składnik pełen witamin. Tofu w codziennej diecie
Tofu jest produktem, który zyskuje popularność w ostatnich latach. Wraz ze wzrostem wegetarianizmu i weganizmu, jedzenie, które wcześniej nie było tak łatwo dostępne, można dostać nawet w popularnych dyskontach. Ten składnik ma jednak pewne dobroczynne właściwości i warto włączyć go do swojej diety.
Czym jest tofu?
Tofu wywodzi się z Azji i jest popularnym składnikiem kuchni wegańskiej i wegetariańskiej. To twaróg sojowy, który powstaje z mleka sojowego poprzez jego skrzepienie przy użyciu soli morskiej lub kwasu cytrynowego. Następnie powstaje serwatka i masa biała, która następnie formowana jest w kostki lub bloki.
Jest bogatym źródłem białka roślinnego, a także zawiera innych składników odżywczych, jak żelazo, wapń i witaminy z grupy B. Tofu można smażyć, grillować, piec, dusić, a także dodawać do zup, sałatek czy dań makaronowych.
Te ryby to złoto dla zdrowia! Wprowadź je do jadłospisu i poczuj się lepiej Pijesz szklankę mleka przed snem? Tak wpływa to na twój organizmDo czego wykorzystywać tofu?
Tofu bywa często wykorzystywane jako zamiennik mięsa w diecie. Dzięki swojej konsystencji i smakowi można łatwo dostosować go do różnych dań. Produkt ma łagodny i delikatny smak, dzięki czemu można go wykorzystać zarówno do dań słodkich, jak i słonych.
Efekt końcowy zależy w dużej mierze od tego, co do niego dodamy. Tofu przyjmuje smaki i aromaty przypraw lub marynat, w których został obtoczony. Tofu świetnie sprawdzi się nie tylko jako składnik potraw obiadowych, ale również jako wegańska wersja jajecznicy zwana tofucznicą czy składnik ciast i deserów.
ZOBACZ TEŻ: Niezwykle zdrowe i coraz droższe! Za te warzywa zapłacimy więcej
Zdrowotne zalety tofu
Tofu ma wiele zalet dla zdrowia. Produkt zawiera fitoestrogeny, które naśladują działanie naturalnych hormonów płciowych – estrogenów. W związku z tym jego jedzenie może łagodzić objawy menopauzy, a także zapobiegać niektórym nowotworom takim jak rak piersi czy rak prostaty.
Dodatkowo fitoestrogeny mogą przyczynić się do poprawy parametrów krwi, w tym spadku stężenia “złego” cholesterolu LDL czy obniżenia ciśnienia tętniczego. Tofu może ponadto chronić przed zachorowaniem na osteoporozę. Białko sojowe ma także korzystny wpływ na wątrobę – badania wykazały, że w przypadku osób otyłych znacząco redukuje odkładanie się tłuszczu w tym narządzie.
Z tofu nie powinno się jednak przesadzać. Jak wykazali naukowcy, jego wysokie spożycie – co najmniej raz dziennie – może mieć negatywny wpływ na pamięć, szczególnie u osób po 68. roku życia. Duża ilość fitoestrogenów może bowiem zwiększać ryzyko demencji u osób starszych. Tofu w dużych dawkach może mieć także niekorzystny wpływ na funkcjonowanie tarczycy.