Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Ta zielenina to samo zdrowie. Jeżeli jej nie znosisz, przyczyna jest w genach
Sara Karmańska
Sara Karmańska 29.04.2024 11:54

Ta zielenina to samo zdrowie. Jeżeli jej nie znosisz, przyczyna jest w genach

Kolendra w kuchni
Fot. Canva/Robert Kneschke

Ta aromatyczna roślina jest popularnym składnikiem zarówno w kuchni Azji, jak i Meksyku. Znajdziemy ją też w wielu przyprawach, np. w curry czy garam masala. Mimo jej bezcennych prozdrowotnych właściwości, zwłaszcza dla żołądka, wiele osób za nią nie przepada. Powód bardzo zaskakuje!

Kolendra: kiedy smakuje najlepiej?

Kolendra jest zieloną rośliną, która swoim wyglądem może przypominać liście pietruszki. W przeciwieństwie do popularnej w Polsce gorzkawej natki, charakteryzuje się lekko anyżowym, cytrusowym smakiem i zapachem. I choć wygląd rzeczywiście może nas zwieść, w sklepie wystarczy powąchać liście, by na pewno się nie pomylić. 

Podobnie jak pietruszka, kolendra oddaje swoje najcenniejsze właściwości, jeśli doda się ją do potrawy na sam koniec, już po zakończeniu obróbki termicznej. Roślina ma jadalne zarówno liście jak i nasiona, owoce, łodygę oraz korzenie. W kuchni najczęściej wykorzystywane są liście oraz przyprawa powstająca ze sproszkowanych suszonych nasion. 

kolendra 1.jpg
Fot. Canva/Studio Doros, Getty Images
Polacy unikają go jak ognia, we Francji to hit. Cenny składnik zdrowej diety Niedoceniany przysmak z PRL. Na jelita działa jak balsam

Właściwości zdrowotne: kolendra ma ich mnóstwo

Kolendra charakteryzuje się wyjątkowymi właściwościami prozdrowotnymi, które były doceniane już w starożytności. Roślina charakteryzuje się niską kalorycznością, a do tego dostarcza dużej ilości antyoksydantów. Jej regularne jedzenie pomaga w zapobieganiu wielu chorobom cywilizacyjnym (na przykład chorobom układu krążenia) a także obniża ciśnienie i poziom cholesterolu.

Napar z nasion tej rośliny ma z kolei działanie moczopędne, a także usprawniające trawienie. Jego regularne zażywanie powinno pomóc także w przypadku nawracających wzdęć. Jak wskazują badania, spożywanie kolendry może przynieść pomoc w przypadku braku łaknienia lub przerostu flory jelitowej

ZOBACZ TEŻ: Jedzenie z grilla może być zdrowsze. Wystarczy jedna drobna zmiana

Dlaczego tak wiele osób nie lubi kolendry?

Mimo jej prozdrowotnych właściwości, wiele osób uważa kolendrę za niezjadliwą. Jej smak bywa bowiem porównywany do mydła czy gleby. Badania ujawniły jednak, że za takie odczucie odpowiada mutacja genu OR6A2. 

Aż 10 proc. populacji może posiadać tę mutację, która przyczynia się do awersji do kolendry. Nie należy się zatem martwić, jeśli potrawy doprawione tym składnikiem smakują nam jak z dodatkiem mydła. W tym przypadku niechęć do kolendry jest bowiem całkowicie naturalna.

kolendra 2.jpg
Fot. Canva/egal, Getty Images