Policja ostrzega grzybiarzy. Jest komunikat o groźnym zjawisku
Na niebezpieczne zjawisko w lasach zwróciła uwagę policja w specjalnym komunikacie. Jak zwracają uwagę mundurowi, na początku sezonu jesiennego często dochodzi do zaginięć z powodu utraty orientacji w terenie podczas grzybobrania. Ostatnio do takiego przypadku doszło w lesie pod miejscowością Ozimek w w województwie opolskim.
60-latkowie zaginęli w lesie. Policjanci ruszyli z poszukiwaniami
Jak podaje policja, na numer alarmowy 112 zadzwonił przestraszony mężczyzna z informacją, że wspólnie ze swoim kolegą zgubili się w lesie w trakcie zbierania grzybów. Jak wynikało ze zgłoszenia, mężczyźni od 2 godzin bezskutecznie szukali w lesie drogi powrotnej.
Policjanci skontaktowali się telefonicznie z zagubionymi i ustalili, gdzie mężczyźni zostawili swój samochód, którym przyjechali na grzybobranie. Od tamtego miejsca, będąc w ciągłym kontakcie z mężczyznami, wykorzystując sygnały świetlne i dźwiękowe mundurowi zaczęli szukać zagubionych. Już po chwili, mieszkańcy województwa śląskiego przekazali funkcjonariuszom, że słyszą w oddali sygnały radiowozu. Jeden z policjantów ruszył pieszo w stronę zagubionych mężczyzn - czytamy w komunikacie.
Po przejściu około 3 kilometrów w głąb lasu policjant odnalazł 66 i 68-latka, siedzących na ziemi. Mężczyźni, choć zmęczeni i zdezorientowani, nie potrzebowali pomocy lekarskiej. Zostali przewiezieni przez policjantów do swojego samochodu, by bezpiecznie wrócić do domu.
W lasach pojawił się 8-kilogramowy grzyb. Nadaje się na smaczne kotlety Tańsze bilety dla seniorów w Polregio. Nie trzeba nawet legitymacji emerytaPoradnik dla grzybiarzy. Policja wydała ostrzeżenia
Policja w komunikacie opublikowała wiele porad dla osób, które wybierają się do lasu na grzyby. Powinni o tym pamiętać wszyscy amatorzy grzybobrania.
- Zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy. Kiedy stracisz orientację w terenie i zgubisz się, wówczas łatwo wezwiesz pomoc.
- Zanim wyruszysz do lasu, zapisz tzw. pinezkę z miejsca początkowego, żeby później kierowany nawigacją GPS, łatwo było wrócić w to samo miejsce.
- Zabierz ze sobą jedzenie oraz ciepłe napoje i odzież odpowiednią do temperatury i warunków pogodowych,
- Nie pozwól, aby dzieci same wybierały się na grzybobranie.
- Zawsze staraj się poruszać w określonym, tym samym kierunku.
- Kontroluj i zapamiętuj punkty odniesienia, zapamiętuj charakterystyczne elementy, aby bez problemu znaleźć drogę powrotną.
- Jeśli masz słabą orientacje w terenie lub nie znasz lasu, nie wybieraj się sam.
- Nie wybieraj się na grzyby po zmierzchu, informuj rodzinę, kiedy zamierzasz wrócić i dokąd się wybierasz.
- Jeśli się zgubisz, staraj się dotrzeć do najbliższej drogi.
- Jadąc samochodem na grzyby, zostaw pojazd w miejscach wyznaczonych, aby nie zagrażał bezpieczeństwu innym uczestnikom ruchu.
Policja przypomina też, że jeśli zagubimy się w lesie bądź nasi bliscy nie będą potrafili odnaleźć drogi wyjścia, natychmiast informować o tym służby. Czas jest bardzo ważny, ponieważ po zmroku trudniej prowadzić działania poszukiwawcze, a w nocy temperatura spada i bardzo łatwo o wychłodzenie.
Zaginięcia osób starszych. Policja zaczyna specjalną akcję
Przy okazji apelu do osób wybierających się na grzyby policja przypomniała też o innym problemie związanym z zaginięciami osób w dojrzałym wieku.
Każdego roku w Polsce zgłaszanych jest ponad 2 tys. zaginięć osób powyżej 60 roku życia. Niestety, nie wszystkie z tych dramatycznych zdarzeń znajdują swój szczęśliwy finał.
Dlatego tak istotne jest, aby im zapobiegać. W trosce o bezpieczeństwo seniorów polska policja, przy współpracy Fundacji ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych, Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszeniem Alzheimer Polska, przygotowała kampanię społeczną pod hasłem #JestemTuCZEKAM, mającą na celu zwrócenie uwagi na problem zaginięć seniorów.
W ramach kampanii policja będzie informować o sposobach zapobiegania zaginięciom i pomagania osobom, które narażone są na to zagrożenie.