Silver.Lelum.pl Aktywność Silversa Policja sprawdziła kierowców 65+. Wiadomo, czy są zagrożeniem na drogach
Fot. Canva/LatinoLife

Policja sprawdziła kierowców 65+. Wiadomo, czy są zagrożeniem na drogach

28 marca 2024
Autor tekstu: Łukasz Jadaś

Trwa gorąca debata o zmianach związanych z prawem jazdy. Chodzi o propozycję, by kierowcy w wieku 65+ przechodzili regularne i obowiązkowe badania lekarskie. Ma to poprawić bezpieczeństwo na drogach. Czy to skuteczny sposób i czy rzeczywiście osoby starsze powodują w Polsce więcej wypadków? Sprawdzamy.

Badania dla kierowców 65+: o co chodzi?

Propozycja zmian ważna jest zwłaszcza dla kierowców po 65. roku życia. Ci, którzy nie zamierzają rezygnować z auta, będą musieli przejść obowiązkowe badania. Chodzi o sprawdzenie, czy refleks, koordynacja ruchowa oraz zdolność do koncentracji pozwalają na bezpieczną jazdę. Brak badań lub złe wyniki będą mogły oznaczać utratę prawa jazdy .

Zwolennicy pomysłu argumentują, że dzięki temu wzrośnie bezpieczeństwo i spadnie liczba wypadków na drogach. W Unii Europejskiej takie rozwiązania działają już m.in. w Hiszpanii, Danii i Szwajcarii. W Polsce jak na razie nie ma takiego obowiązku. Warto jednak wiedzieć, czy rzeczywiście to najstarsi kierowcy są sprawcami największej liczby wypadków.

Projekt bez nazwy - 2024-03-28T122608.678.jpg
Fot. Canva/Southworks
Nigdy nie prowadź po nich samochodu. Mało który 50-latek o tym wie
Po 60-tce nie trzeba rezygnować z roweru. Pamiętaj o jednym

Do ilu wypadków drogowych dochodzi w Polsce?

Policja opublikowała najnowsze dane. W 2023 roku z winy kierowców doszło w Polsce do ponad 19 tysięcy wypadków. Zginęło w nich 1,6 tys. osób, a ponad 22 tys. zostało rannych. Główne przyczyny to nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, nadmierna prędkość oraz wymuszenie pierwszeństwa na przejściu dla pieszych.

Sprawcami najczęściej byli mężczyźni. W ubiegłym roku spowodowali ponad 70 proc. wypadków samochodowych. Policja podała też interesujące dane o wieku sprawców. Dla wielu osób mogą być zaskakujące, bo obalają stereotypowe przekonanie o umiejętnościach kierowców w dojrzałym wieku. Czego się dowiadujemy?

Projekt bez nazwy - 2024-03-28T122711.025.jpg
Fot. Canva/Southworks

Policja zwraca uwagę, że to najmłodsi kierowcy powodują najwięcej wypadków samochodowych w Polsce. Osoby w wieku 18-24 to grupa z najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. posiadaczy prawa jazdy. Zaraz po nich najwięcej wypadków powodują osoby w wieku 25-39 oraz 40-59. Kierowcy po 60-tce, choć jest ich w Polsce bardzo wielu, powodują najmniej wypadków.

Im więcej lat za kółkiem, tym mniej wypadków

Wiadomo zatem, że statystycznie rzecz biorąc starsi kierowcy prowadzą samochody znacznie bezpieczniej niż ich młodsi koledzy i koleżanki. Stoi za tym większe doświadczenie “za kółkiem” i mniejsza skłonność do brawury, ale też np. stałe korzystanie ze znanych tras. Mitem jest więc pogląd, że osoby 65+ powodują więcej wypadków.

Nie zwalnia to oczywiście z troski o zdrowie. Niezależnie od tego, czy obowiązkowe badania wejdą w życie, warto w każdym wieku samemu zadbać o swoją formę jako kierowcy. Trzeba obserwować wszelkie niepokojące sygnały (np. pogorszenie wzroku) i koniecznie sprawdzać, czy przyjmowane przez nas leki nie mają skutków ubocznych utrudniających bezpieczną jazdę.

W sanatoriach zaczynają codziennie o 17:00. Działa cuda dla zdrowia
Tak poprawisz pamięć i koncentrację. Wystarczy gazeta i długopis
Obserwuj nas w
autor
Łukasz Jadaś

Redaktor portalu Silver.Lelum.pl. Zajmuje się tematyką społeczną, kulturalną i rozrywkową w kontekście pokolenia silversów. Napisz do mnie na adres lukasz.jadas@iberion.pl.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy