Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Pomoc dla osób z bliznami. Leczenie bez opłat, wystarczy zgłoszenie
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 22.07.2024 06:04

Pomoc dla osób z bliznami. Leczenie bez opłat, wystarczy zgłoszenie

Blizna po oparzeniu
Fot. Canva/EvgeniAndreyev

To szansa dla osób borykających się z bliznami po oparzeniach. W ramach kampanii społecznej można już zgłaszać się na zabiegi, które będą prowadzone są w gabinetach w całej Polsce. Po pomyślnej kwalifikacji leczenie blizn będzie bezpłatne.

Bezpłatne leczenie blizn. Fundacja czeka na zgłoszenia

Leczenie blizn będzie odbywać się w ramach kampanii „Blizna niejedno ma imię” prowadzonej przez fundację “Po oparzeniu”. W zabiegach będzie stosowana będzie metoda mikronakłuwania, która uelastycznia blizny, co z czasem powoduje ich zmniejszenie, a nawet zanikanie.

By skorzystać z nieodpłatnych zabiegów, trzeba wziąć udział we wstępnej kwalifikacji. W tym celu należy wysłać zgłoszenie wraz z wypełnioną ankietą dostępną na stronie internetowej fundacji "Po oparzeniu". Zgłoszenie takie należy wysyłać na adres mailowy fundacji.

Kwalifikacje do leczenia blizn przeprowadza linergistka medyczna i kosmetolożka Agnieszka Golda z zespołem przeszkolonych przez nią kilkunastu osób - pielęgniarek, doświadczonych kosmetologów i fizjoterapeutów.

To dlatego Maria Czubaszek tak kochała psy. Owczarek uratował jej życie Ważny komunikat dla sercowców. IMGW wydało ostrzeżenie

Blizny po oparzeniach. Leczenie może być trudne

Jak przypominają eksperci, rany po oparzeniu są bardzo trudne do leczenia. Powstałe z nich blizny powodują ból, przykurcze i ograniczenia ruchu oraz trwałe defekty estetyczne. 

Co gorsza, widoczna pamiątka przykrych przeżyć może wywołać nie tylko ból fizyczny, ale też wpłynąć na zdrowie psychiczne. Bywa, że z powodu blizn występuje np. niska samoocena czy wycofanie się z życia towarzyskiego.

Leczenie oferowane w ramach bezpłatnej terapii to metoda mikronakłuwania o nazwie Genoscar.

Wywołany nakłuwaniem stan zapalny tkanki prowadzi do jej przebudowy w ciągu kolejnych tygodni. Tworzą się nowe włókna kolagenowe, a z czasem elastyczna i gładka skóra. Ten proces może trwać kilka miesięcy. Regularne sesje metody Genoscar przyspieszą efekty, ponieważ podczas zabiegu dochodzi do silnej proliferacji (namnażania się komórek), redukcji wypukłości blizny i jej ukrwienia oraz wzrostu uelastycznienia. A poprawa zakresu ruchomości jest dla pacjentów kluczowa” - mówi Agnieszka Golda.

Cały proces leczenia blizn wspiera preparat z czynnikiem wzrostu oraz dieta wysokobiałkowa. Postępowanie po zabiegu obejmuje m.in. zakaz palenia papierosów, które są przyczyną niedotlenienia tkanek, a wskutek tego gorszego gojenia.

Blizna oparzeniowa. Pierwsza reakcja jest najważniejsza

W ramach kampanii, fundacja "Po oparzeniu" przypomina, jak należy zachować się w przypadku oparzenia skóry. Kluczowe są działania, które podejmiemy od razu.

  • Ranę schładzamy zimną wodą (ok. 15 st. C) przez ok. 15 min, do momentu ustąpienia bólu. 
  • Lejmy wodę nie bezpośrednio na miejsce oparzenia, tylko nieco powyżej, pozwalając, by woda spływała po ranie. 
  • Po kilku minutach do rany przykładamy opatrunek z hydrożelu na oparzenia, zabezpieczając go z zewnątrz folią spożywczą. 
  • Pozostawiamy go na skórze do 48 godzin. 
  • Należy przyjąć elektrolity i środki przeciwbólowe.

W żadnym razie nie nakładamy na oparzoną skórę śmietany czy preparatów zawierających panthenol, które tworzą kokon, uniemożliwiający odprowadzenie ciepła z oparzonego miejsca. Zwiększa to w efekcie ból, obszar oparzenia oraz wydłuża czas gojenia się ran - radzą eksperci fundacji.