Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Przed lotem jedz czerwone winogrona. Pomogą pozbyć się dużego problemu
Sara Karmańska
Sara Karmańska 21.05.2024 15:47

Przed lotem jedz czerwone winogrona. Pomogą pozbyć się dużego problemu

mężczyzna w samolocie
Fot. Canva/Hispanolistic, Getty Images Signature

Podróże samolotem dla wielu osób są powodem wielkiego stresu, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, że mogą być także przyczyną poważnych problemów zdrowotnych. Niestety ryzyko ich wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem, a największe zagrożenie niosą loty na duże odległości. 

Latanie naraża na zakrzepicę

Latanie samolotem naraża pasażerów na zakrzepicę. Wszystko przez to, że przez długi czas siedzimy w bezruchu, w dodatku mając niewiele miejsca na nogi. 

To wszystko prowadzi do tego, że przepływ krwi w żyłach nóg staje się utrudniony. Gdy krew przestaje płynąć, uruchamiają się mechanizmy krzepnięcia. Co gorsza, ryzyko wystąpienia zakrzepicy nie znika wraz z opuszczeniem pokładu, a utrzymuje się w organizmie jeszcze przez około dwa tygodnie

para w samolocie
Fot. Canva/Hispanolistic, Getty Images Signature

W połączeniu z niższym ciśnieniem i bardzo niską wilgotnością powietrza panującymi na pokładzie, stwarza to bardzo niekorzystne dla zdrowia warunki. W samolocie ryzyko jest jeszcze większe, niż gdyby w takiej samej pozycji i przez ten sam czas siedzieć na przykład w samochodzie czy pociągu. 

Ryzyko wystąpienia zakrzepicy w przypadku podróży samolotem jest aż dwa razy wyższe niż w przypadku innych środków transportu. 

"Nie ustąpiłam ciężarnej w tramwaju". W pasażerach aż się gotowało Sanatoria jak z bajki. 5 najpiękniejszych miejscowości na kurację

Kto jest najbardziej zagrożony zakrzepicą?

Ryzyko wystąpienia zakrzepicy po podróży wzrasta wraz z czasem, jaki spędzamy w powietrzu. Największym zagrożeniem są loty, które trwają powyżej 8 godzin. Krótkie krajowe podróże, np. takie do 2 godzin, nie stanowią aż tego zagrożenia

Ryzyko rośnie również wraz z wiekiem – po 50-tce podczas lotu powyżej 8 godzin ryzyko wystąpienia zakrzepicy wzrasta z 2,7 proc do 10 proc.

Dodatkowo na ryzyko zakrzepicy i gęstość krwi mogą wpływać takie czynniki jak odwodnienie, spożywanie alkoholu, niektóre leki, zwiększenie średnicy żył (np. żylaki), otyłość, ciąża i połóg, zaawansowane nowotwory złośliwe, niewydolność serca i długotrwały ucisk naczyń żylnych

ZOBACZ TEŻ: Raj dla polskich emerytów. Bezpiecznie, ciepło, a ceny jak u nas

Winogrona pomogą w walce z zakrzepicą

Istnieją pewne sposoby, które mogą pomóc zminimalizować ryzyko wystąpienie zakrzepicy podczas długich lotów samolotem

Lekarze mają jedną cenną radę związaną z dietą. Chodzi o czerwone i fioletowe owoce, takie jak winogrona ze skórką, czarna porzeczka, maliny i truskawki. Są one doskonałym źródłem wspomagającego krążenie resweratrolu, dlatego przed planowaną podróżą warto uwzględnić je w swojej diecie.

Dobrym sposobem jest też ruch, który pozwala na zwiększenie przepływu krwi. Dlatego, gdy tylko jest taka możliwość, warto co pewien czas przespacerować się po pokładzie, a nawet wykonać proste ćwiczenia z kręceniem stóp czy rozciąganiem nóg. 

Podczas lotu należy także pamiętać o odpowiednim nawodnieniu, a także unikaniu alkoholu i kofeiny. Dzięki temu można zapobiec zwiększeniu zagęszczenia krwi. Podczas długiej podróży warto również zaopatrzyć się w pończochy kompresyjne, które poprawią krążenie w nogach. 

Kilka rzeczy można zrobić również jeszcze przed wejściem na pokład samolotu, gdzie spędzimy wiele godzin. Warto skonsultować się z lekarzem, szczególnie jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka. Może się bowiem okazać, że konieczne będzie zastosowanie heparyny drobnocząsteczkowej. W aptekach są także dostępne suplementy wykorzystujące między innymi enzym nattokinazy lub pycnogenol

para na lotnisku
Fot. Canva/Svitlana Hulko, Getty Images