Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Sanatoria jak z bajki. 5 najpiękniejszych miejscowości na kurację
Sara Karmańska
Sara Karmańska 14.05.2024 17:04

Sanatoria jak z bajki. 5 najpiękniejszych miejscowości na kurację

Świeradów-Zdrój
Fot. East News/Joanna Gajcy

W Polsce znajduje się wiele pięknych uzdrowisk: i to nie tylko nad morzem czy w górach. Każde z sanatoriów ma swój własny unikalny charakter, ale jest kilka, które wyróżniają się na tle innych wyjątkową urodą i klimatem. Które z nich warto odwiedzić?

Ciechocinek najsłynniejszym sanatorium w Polsce

Przed wyborem sanatorium warto zrobić rozeznanie. Może się okazać, że te same kuracje oferuje ośrodek, który położony jest w bardziej atrakcyjnej lokalizacji.

Trzeba wiedzieć jedno. Najwięcej osób decyduje się na pobyt w sanatorium w ramach ubezpieczenia NFZ. Wtedy mamy co prawda ograniczone możliwości decydowania o wyborze miejsca, ale leczenie jest bezpłatne. Nieco łatwiej jest, gdy decydujemy się wybrać do sanatorium na własną rękę. Niezależnie od decyzji, warto postarać się o możliwie najlepsze miejsce.

Gdzie warto wybrać się do sanatorium? Sprawdźmy, które miejsca są wyjątkowo urokliwe!

Ciechocinek jest jednym z najbardziej znanych uzdrowisk w kraju. Miejscowość położona zaledwie 25 kilometrów od Torunia pozwala na podreperowanie zdrowia, ale także spędzenie czasu na łonie natury. W uzdrowisku można leczyć między innymi choroby ortopedyczno-urazowe, choroby układu nerwowego, naczyń obwodowych, cukrzycę czy choroby kobiece. W miasteczku znajdziemy specyficzny mikroklimat, który doczekał się specjalnej prawnej ochrony.

Ciechocinek
Fot. Scotch Mist, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons
Do sanatorium można jechać po relaks. Czym są kuracje antystresowe? Tak w sanatoriach dbają o kręgosłup. Ten sekret można zabrać do domu

Świeradów-Zdrój: malownicze i pięknie położone miasteczko

Świeradów-Zdrój jest malowniczym uzdrowiskiem zlokalizowanym w Górach Izerskich. W sanatorium panuje wyjątkowy mikroklimat, który sprzyja szybkiej regeneracji organizmu. W tak zwanej Dolinie Młodości można skorzystać z wód mineralnych, które pomagają w walce z chorobami układu nerwowego, schorzeniami reumatycznymi i kardiologicznymi. Dostępne są też wyjątkowe rozmaite zabiegi z użyciem borowiny i świerku

Świeradów-Zdrój
Fot. East News/Joanna Gajcy

Polanica-Zdrój jest pełną uroku miejscowością znaną z zabytkowej pijalni wód mineralnych. W uzdrowisku można leczyć między innymi choroby kardiologiczne, nadciśnienie i choroby górnych dróg oddechowych. W miejscowości znajduje się też źródło Wielkiej Pieniawy, które jest wykorzystywane do picia i kąpieli kwasowęglowych. 

Polanica-Zdrój pijalnia wód
Fot. East News/Zofia i Maria Bazak

ZOBACZ TEŻ: Sanatorium to nie tylko kuracje. Takie atrakcje czekają w uzdrowiskach

Nałęczów: idealna propozycja dla zakochanych?

Nałęczów to jedno z najbardziej romantycznych uzdrowisk w Polsce. Nie powinno więc dziwić, że słynie z leczenia… chorób sercowych. Wpływ na to ma między innymi unikalny mikroklimat, który dzięki wysokiej jonizacji powietrza pomaga w obniżaniu ciśnienie krwi

Uzdrowisko słynie także z malowniczej, zielonej okolicy: przyroda łagodzi stres i pozytywnie wpływa na samopoczucie. To także miejsce, w którym można skorzystać z leczniczego działania wód mineralnych, a także wybrać się do nowoczesnego kompleksu wodnego Atrium. 

Nałęczów
Fot. Anwar2, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Jednym z najpopularniejszych sanatoriów nad morzem jest z kolei Kołobrzeg. Okolice miasta słyną z obfitych złóż borowiny, a tradycje uzdrowiskowe sięgają tutaj XIX wieku. Spacery nad morzem, a także kąpiele i zabiegi solankowe, przyciągają do uzdrowiska tłumy kuracjuszy i turystów, którzy mogą korzystać z bogatej bazy sanatoryjnej. To ponad 20 różnych obiektów. 

W uzdrowisku leczy się między innymi dolegliwości reumatyczne, choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, choroby skóry, a także choroby kardiologiczne i nadciśnienie. 

Kołobrzeg sanatorium uzdrowiskowe Baltyk
Fot. East News/Zofia i Maria Bazak