Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Bez tego dokumentu nie jedź na wakacje. Ważny tak samo jak paszport
Sara Karmańska
Sara Karmańska 09.05.2024 10:14

Bez tego dokumentu nie jedź na wakacje. Ważny tak samo jak paszport

Karta EKUZ
Fot. materiały własne

Przed wyjazdem na zagraniczne wakacje trzeba zadbać o wiele formalności. Jedną z nich powinno być upewnienie się, jak wygląda kwestia ubezpieczenia zdrowotnego w kraju, do którego jedziemy. W przypadku konieczności skorzystania z pomocy lekarza nie warto narażać się na niepotrzebne koszty. 

Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce: jak działa?

Przebywając w Polsce mamy zagwarantowaną bezpłatną opiekę zdrowotną na terenie całego kraju

Warunkiem oczywiście jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego.  Gwarantuje je umowa o pracę, umowa zlecenie, opłacanie składek przy działalności gospodarczej, a także emerytura, renta i status ucznia lub studenta. Ubezpieczenie zdrowotne mają także osoby zarejestrowane jako bezrobotne i ci, którzy zdecydowali się wykupić je na własną rękę. 

Co jednak w przypadku, gdy na wakacje wybieramy się za granicę? Czy w podróży także obowiązuje nas ubezpieczenie zdrowotne?

wizyta u lekarza (2).jpg
Fot. Canva/studioroman
Raj dla polskich emerytów. Bezpiecznie, ciepło, a ceny jak u nas Mąż wynajął na urlop klitkę, aby tanio. "Tak wyglądają wczasy ze skąpcem"

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą: to trzeba wiedzieć

Wiele krajów honoruje polskie prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej. W tej grupie znajduje się między innymi większość państw europejskich, w tym kraje należące do Unii Europejskiej, a także Islandia, Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Wielka Brytania. Poza tym ubezpieczenie obowiązuje także na zamorskich terytoriach francuskich, portugalskich i hiszpańskich. Wyjątkami w Europie są natomiast Wyspy Normandzkie i wyspa Man, a także Monaco, San Marino i Watykan.

Aby potwierdzić swoje prawo do leczenia i uniknięcia późniejszych nieprzyjemnych formalności, na zagraniczny urlop warto zabrać ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki niej można uzyskać uprawnienia do wszystkich świadczeń zdrowotnych, które będę niezbędne podczas pobytu. Karta EKUZ nie refunduje jednak leczenia planowanego

Należy mieć na uwadze, że dokument uprawnia do leczenia na tych samych zasadach, co obywateli danego kraju. Jeśli w danym kraju istnieje obowiązek współpłacenia za leczenie, także my poniesiemy takie koszty. Może się zdarzyć, że na miejscu konieczne będzie pokrycie kosztów leczenia, a dopiero po powrocie do kraju będzie można zwrócić się do NFZ o refundację.

ZOBACZ TEŻ: Pacjenci blokują innym chorym wizyty u specjalistów. Ważny komunikat

Jak wyrobić kartę EKUZ?

Wyrobienie karty EKUZ jest bardzo łatwe. Wniosek można złożyć przez platformę ePUAP, Internetowe Konto Pacjenta lub aplikację mojeIKP. Kartę można wtedy znaleźć na internetowym koncie, dzięki czemu zawsze mamy ją przy sobie. Możliwa jest także wysyłka wersji fizycznej karty EKUZ pocztą tradycyjną.

Kartę EKUZ może bezpłatnie otrzymać każda osoba, która ma prawo do tego świadczenia na terenie kraju. W przypadku składania wniosku osobiście karta jest wydawana od ręki, w innych przypadkach proces trwa do pięciu dni. W okresie wakacyjnym oczekiwanie na przesyłkę może się wydłużyć. 

Data ważności karty różni się w zależności od tego, w jaki sposób mamy zagwarantowane prawo do ubezpieczenia zdrowotnego. W przypadku osób zatrudnionych będą to zwykle 3 lata, a w przypadku osób pobierających emeryturę, lub które osiągnęły wiek emerytalny, aż 20 lat

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego.jpg
Fot. East News/Zofia i Marek Bazak
wizyta u lekarza (3).jpg
Fot. Canva/studioroman