Przestań wylewać wodę po ryżu. W PRL wiedziała to każda fryzjerka
Ten nietypowy trik urodowy znały już nasze babcie. Teraz znowu wraca do łask. Woda ryżowa to cenne wsparcie na drodze do zdrowych, pięknych i lśniących włosów, a także wartościowa pomoc dla wrażliwej skóry.
Wpływ wody ryżowej na urodę
Woda ryżowa to płyn, który powstaje po namoczeniu lub ugotowaniu ryżu .
Jej skuteczność w pielęgnacji była znana już od wieków. Takie zastosowanie wody ryżowej w czasie PRL -u cieszyło się dużą popularnością wśród wtajemniczonych kosmetyczek i fryzjerek , szczególnie przy ograniczonym dostępie do kosmetyków pielęgnacyjnych.
Woda ryżowa jest polecana do pielęgnacji włosów i skóry . Wykazano, że płyn ten używany jako dodatek do kąpieli przyspiesza możliwości regeneracyjne skóry o 20 proc. To dlatego kąpiele ryżowe są polecane osobom z atopowym zapaleniem skóry . Zabiegi te dają efekt podobny do tzw. kąpieli Kleopatry .
Właściwości wody ryżowej zależą od przygotowania
Istnieje kilka sposobów przygotowania wody ryżowej. To m.in. metoda klasyczna, japońska czy też metoda fermentacji. Najwięcej zalet ma woda ryżowa uzyskana metodą fermentacji , najmniej zaś woda po gotowaniu ryżu. Podczas fermentacji wytwarza się bowiem pitera , która jest składnikiem często spotykanym w drogich azjatyckich kosmetykach .
Woda ryżowa jest niezwykle bogata w wartościowe składniki odżywcze, takie jak witamina E, witaminy z grupy B, cynk, żelazo, magnez i potas . Bardzo ważną rolę w preparacie odgrywa także inozytol , który jest w stanie naprawić zniszczone włosy od wewnątrz, a nawet zapobiegać przyszłym uszkodzeniom.
ZOBACZ TEŻ: Poczuj się jak Kleopatra! Ta kąpiel wygładzi i rozjaśni skórę
Jak stosować wodę ryżową?
Woda ryżowa nadaje się do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów . Preparat koi i zmiękcza skórę , a także zwęża pory i rozświetla cerę . Specyfik nadaje się zarówno do mycia włosów , jak i do zrobienia płukanki po myciu. Może być także wcierką na porost .
Warto mieć na uwadze, że z proteinami, w które bogata jest woda ryżowa, można przesadzić , dlatego jeśli efekt jest odwrotny do zamierzonego, należy zaprzestać takich zabiegów.
Zbyt duża ilość protein dla skóry objawia się przesuszaniem i nadmiernym zmatowieniem skóry , a w przypadku włosów - nadmiernym puszeniem, skrzypieniem i strączkowaniem włosów .