Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Przygotuj się na upały. RCB wydało poradnik
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 09.04.2024 17:03

Przygotuj się na upały. RCB wydało poradnik

Kobieta pod parasolem
Fot. Canva/Halfpoint

Latem coraz mniej dziwią nas 30-stopniowe upały, ale w kwietniu to nadal duże zaskoczenie. Taka pogoda to ekstremalne wyzwanie nie tylko dla całej planety i natury, ale także dla ludzkiego ciała. Jak się zachować podczas upałów? Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało specjalną broszurę na ten temat.

IMGW ostrzega przed upałami

O tym, że w 2024 roku trzeba szykować się na wyjątkowo wysokie temperatury, mówią już pierwsze prognozy długoterminowe. – Zmiana klimatu jest widoczna gołym okiem, wiosna rozpoczęła się miesiąc wcześniej, bo już w lutym, a z prognoz wynika, że także lato będzie ekstremalnie ciepłe – powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski w rozmowie z Polskim Radiem.

Wysokie temperatury odbiją się na naszym zdrowiu. Nie chodzi jedynie o dyskomfort wywołany upałami. Im cieplej, tym bardziej wzrasta ryzyko odwodnienia oraz przegrzania organizmu. Upał może doprowadzić do wystąpienia udaru słonecznego lub cieplnego, który jest stanem zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu. Warto zwrócić uwagę na takie objawy jak duże osłabienie, nudności, zawroty głowy czy drgawki.

Projekt bez nazwy - 2024-04-09T160221.749.jpg
Fot. Canva/AfricaImages

Na upalne dni można się jednak przygotować. O tym, jak zachowywać się podczas ekstremalnych temperatur, informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Co oprócz ograniczenia przebywania na słońcu możemy robić?

Jak przygotować się na upały?

Walkę z upałami trzeba zacząć już od posiłków. Nawadniajmy organizm – najlepsza będzie woda niegazowana. Na obiady zaplanujmy lekkie posiłki, bazujące na owocach i warzywach. Nie tylko dostarczą nam witamin i składników mineralnych, ale też nie obciążą organizmu tak jak tłuste potrawy. Zrezygnujmy z alkoholu, bo sprzyja odwodnieniu organizmu.

Jeżeli koniecznie musimy wyjść na zewnątrz, róbmy to powoli - zwłaszcza, jeżeli w domu panuje chłód np. dzięki klimatyzacji. Nagła zmiana temperatur może wywołać szok termiczny. Przed wyjściem użyjmy kremu z filtrem.

Wybierzmy lekką i przewiewną odzież z tkanin naturalnych w jasnych kolorach. Wspomoże to właściwą termoregulację organizmu. Przyda się też nakrycie głowy. Nie spieszmy się i powstrzymajmy się od dużego wysiłku fizycznego. Powolny spacer w takie dni w zupełności wystarczy.

W upalne dni szczególnie powinny uważać na siebie osoby przyjmujące leki. Podczas upałów, gdy organizm się odwadnia, ich stężenie w organizmie może się zwiększyć nawet do zagrażającego życiu. Trzeba więc uważnie pilnować swojego samopoczucia, a w razie niepokojących objawów (np. silne bóle i zawroty głowy, gorączka, szum w uszach) poprosić o pomoc bliskich lub skierować się do lekarza.

Projekt bez nazwy - 2024-04-09T160322.370.jpg
Fot. Canva/Dragana991

Podczas upałów pamiętajmy o najsłabszych

Podczas upałów trzeba też zadbać o tych, którzy polegają na nas. Mowa tu zarówno o dzieciach, jak i o zwierzętach domowych. 

Pod żadnym pozorem nie zostawiajmy dzieci i zwierząt w zaparkowanych autach. Dzieciom w ciągu dnia przyda się podawanie letnich, ale nie lodowato zimnych napojów, w szczególności wody lub owocowych herbat. W przypadku najmniejszych maluchów pamiętajmy o przeciwsłonecznej parasolce przy wózku.

Wysokie temperatury to wielka udręka także dla naszych czworonożnych przyjaciół. Podczas największych upałów ograniczmy spacery z psami. Wychodźmy na zewnątrz na krótko: tak, by tylko załatwiły swoje potrzeby fizjologiczne. Zmniejszymy wtedy ryzyko np. oparzenia łapek od gorących chodników. Unikajmy spacerów w godzinach, kiedy panują największe temperatury (najgoręcej jest zwykle między 15:00 a 18:00, a największe promieniowanie UV występuje od 12:00 do 13:00). Zadbajmy też o stały dostęp do chłodnej i świeżej wody.