Pukają do drzwi i sprawdzają, czy zapłaciłeś. Ujawniono godziny kontroli
Kontrolerzy pukają do drzwi firm, instytucji, a nawet mieszkań prywatnych i sprawdzają, czy wszystkie obowiązki związane z uiszczeniem opłat zostały wykonane. Mowa o abonamencie RTV. Kiedy możemy spodziewać się kontroli, ile trzeba zapłacić i kto jest zwolniony z tego obowiązku?
Opłata abonamentu RTV
Abonament RTV to nic innego jak stała opłata, którą należy zapłacić, za użytkowanie radia i telewizji. W teorii zebrane środki mają służyć tzw. misji publicznej radia i telewizji, w myśl art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 29 grudnia 1992 r. o radiofonii i telewizji.
Stawki abonamentu RTV na 2024 r. wynoszą:
- za używanie odbiornika radiofonicznego – 8,70 zł za 1 miesiąc,
- za używanie odbiornika telewizyjnego albo radiofonicznego i telewizyjnego – 27,30 zł za 1 miesiąc.
Należy jednak pamiętać, że część społeczeństwa może być zwolniona z opłaty. Dotyczy to:
- osób, które ukończyły 75 lat,
- osób zaliczonych do I grupy inwalidzkiej,
- weteranów będących inwalidami wojennymi lub wojskowymi,
- osób, które ukończyły 60. rok życia i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia.
Osoby te mogą być zwolnione z opłaty po napisaniu stosownego wniosku.
Należy podkreślić, iż płacenie za telewizję kablową, satelitarną lub platformy streamingowe czy cyfrowe nie zwalniają z opłaty abonamentu RTV. Związana jest ona bowiem z używaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego.
Gdzie trzymać chleb, by dłużej zachował świeżość? Wielu Polaków robi 1 błąd Dzięki tym sposobom twoje paznokcie będą twarde jak skała. Pamiętaj o jednymPoczta Polska poszukuje kontrolerów do pracy
Jak dowiadujemy się z serwisu Biznes Interia Poczta Polska, która jest odpowiedzialna za kontrolę opłat za abonament RTV, rozpoczęła rekrutację na stanowiska kontrolerów. Z umieszczonych w sieci ogłoszeń możemy dowiedzieć się, że praca wykonywana jest w godzinach 7:00-15:00, a więc to o tej porze odbywają się kontrole.
Od osoby starającej się o stanowisko kontrolera wymaga się prawa jazdy kat. B, wykształcenia średniego, gotowości do wyjazdów służbowych, umiejętności korzystania z pakietu MS Office, dobrej organizacji czasu pracy oraz odporności na stres i zdolności do rozwiązywania problemów. Udział w rekrutacji mogą wziąć udział również osoby powyżej 50. roku życia oraz obywatele Ukrainy.
Kontrolerzy sprawdzają, czy zapłaciłeś abonament RTV
Należy podkreślić, że kontrole dotyczą przede wszystkim firm i instytucji, zaś dużo rzadziej osób prywatnych. Mają one stanowić zaledwie ułamek wszystkich kontroli.
Poczta Polska koncentruje się przede wszystkim na firmach i instytucjach. Liczba kontroli w domach prywatnych jest minimalna i stanowi tylko ułamek wszystkich przeprowadzanych kontroli - dowiadujemy się z oficjalnej strony Poczty Polskiej.