Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > TOP 5 sportów dla seniora. Te ćwiczenia może robić każdy
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 08.06.2024 15:10

TOP 5 sportów dla seniora. Te ćwiczenia może robić każdy

Seniorka na ćwiczeniach
fot. Canva/ RossHelen

Sport to zdrowie — powtarzają lekarze, dietetycy i fizjoterapeuci. Aktywność fizyczna zalecana jest każdemu niezależnie od wieku, płci i kondycji. Seniorzy również nie powinni rezygnować z codziennych ćwiczeń, jednak w ich wypadku niezwykle ważny jest dobór odpowiedniego sportu. Sprawdź, jakie są najlepsze ćwiczenia dla osób po 60. roku życia.
 

Aktywność fizyczna pomaga utrzymać organizm w dobrej formie

Korzyści płynących z regularnych ćwiczeń jest bardzo wiele. Wpływają one praktycznie na cały organizm, poczynając od poprawy wyglądu sylwetki, przez funkcjonowanie mózgu i układu krążenia, a na dobrym samopoczuciu kończąc.  Niewątpliwie powinny być codziennym rytuałem, który skutecznie ochroni przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi (w tym m.in. przed otyłością lub cukrzycą).

Dzięki uprawianiu sportu (również amatorsko) poprawia się nasza pamięć i zdolności skupienia się oraz zapamiętywania, lepiej działa serce i zmniejsza się ryzyko zawału. Poprawia się też metabolizm i łatwiej nam uzyskać wymarzoną wagę. Jakby tego było mało, przy ćwiczeniach uwalniane są endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia, a to sprawia, że czujemy się zdecydowanie lepiej i mamy więcej energii.
 

Tyle kroków dziennie powinny robić osoby 50-tce. Łapiesz się w normie? Ten produkt posiadasz w swojej kuchni. Może być świetnym nawozem dla roślin

Aktywność fizyczna dla seniorów. Zalecenia WHO

Regularna aktywność fizyczna wskazana jest każdemu, w tym również osobom starszym. Nawet jeśli komuś wydaje się, że po 60-tce nie trzeba, bądź co gorsza "nie wypada" ćwiczyć, to jest w dużym błędzie. Sport pomaga seniorom na dłużej zachować dobrą formę i ogólną sprawność organizmu. Dzięki niemu ciało zwiększa swoją elastyczność i poprawia się równowaga (która w pewnym wieku jest zachwiana). Regularna aktywność fizyczna wzmacnia kości (co jest szczególnie ważne przypadkach, które często zdarzają się seniorom), a także obniża ciśnienie krwi

Światowa Organizacja Zdrowia, czyli WHO zaleca, by osoby powyżej 65. roku uprawiały wybrany rodzaj aktywności fizycznej minimum przez 150 minut w ciągu tygodnia, co daje około 20 minut ćwiczeń dziennie. Wśród tych aktywności uwzględniono też m.in. codzienne spacery, a także prace domowe i ogrodowe. 
 

Najlepsze ćwiczenia dla seniorów. Ten sport mogą uprawiać osoby po 60-tce

Seniorzy, którzy zdecydują się na uprawianie sporu, powinni wziąć pod uwagę możliwości swojego organizmu i dopasować intensywność treningów do własnych potrzeb. Nie chodzi o to, by przejść czy przejechać jak najwięcej kilometrów, chodzi o to, by po prostu się ruszać — z rozwagą, ponieważ w dojrzałym wieku łatwiej zrobić sobie krzywdę. Warto też zdecydować się na niewymagającą aktywność, w której samodzielnie dobierzesz tempo. Wśród sportów dla seniora niekwestionowany prym wiodą: 

  1. Nordic walking
  2. Pływanie
  3. Joga
  4. Jazda na rowerze
  5. Taniec

Warto jednak pamiętać, że aby sport wywarł pozytywny wpływ na organizm, należy go uprawiać regularnie. Pójście na basen raz w miesiącu lub spacer do warzywniaka raz w tygodniu z pewnością nie zaspokoją potrzeb organizmu na aktywność fizyczną i nie przyniosą oczekiwanych rezultatów. 

Senior na basenie
fot. Canva/Oneinchpunch