W PRL był w każdej kuchni. Dziś sprawdzi się jak najdroższy sprzęt
Z latami PRL-u wiele osób łączy nutkę nostalgii, a jej częścią są często smaki i zapachy. Jeden ze sprzętów, które dobrze pamiętamy z dawnych kuchni, właśnie wraca do łask.
Kultowe sprzęty AGD z PRL-u
Moda na vintage i retro wciąż jest aktualna, a jej przejawem są wracające do domów meble i wyposażenie wnętrz. Wśród kultowych sprzętów AGD z czasów PRL-u można wymienić między innymi:
- pralkę Franie – rewolucyjną jak na swoje czasy,
- elektryczny młynek do kawy,
- sokowirówkę,
- termowentylator Farel , popularnie nazywany “farelką”, który służył do dogrzewania mieszkania;
- odkurzacz “jamnik” , który był niezbędnym elementem każdego gospodarstwa domowego. W wielu domach wykorzystywane są do dziś, w dużej mierze z powodu ich niezniszczalności,
- maszynę do szycia Łucznik,
- prodiż – spełniał funkcję piekarnika, o którym zwykle można było tylko pomarzyć. Prodiż świetnie zastępował jednak ten brakujący sprzęt w kuchni , pozwalając na pieczenie ciast, mięs i pasztetów. Wykorzystywano go także do duszenia i rozmrażania potraw.
Prodiż po latach wraca do polskich kuchni
Prodiże swego czasu cieszyły się ogromną popularnością i były częścią wyposażenia wielu polskich domów. Urządzenie jest niewielkie, co w małych kuchniach było bezcenne. Choć dziś wiele osób pozbyło się prodiży ze swoich domów, to ostatnim czasie ten “ thermomix z czasów PRL-u ” wraca do łask .
Za jego używaniem przemawia nie tylko wygoda, ale również możliwości, jakie daje podczas gotowania . Współczesne prodiże nie różnią się zbytnio od swoich poprzedników. Nadal dużym ułatwieniem w gotowaniu jest słynny szklany wizjer, który pozwala na obserwowanie stopnia przygotowania potrawy.
ZOBACZ TEŻ: Comfort food prosto z PRL. Te przekąski z dawnych lat poprawią ci nastrój
Zalety prodiżu: ten sprzęt to prawdziwy multicooker
Prodiż jest prekursorem współczesnych multicookerów . Jeżeli wciąż mamy go w piwnicy lub na strychu, może posłużyć bardziej za eksponat muzealny. Lepiej skusić się na nowoczesny prodiż, który będzie bardziej energooszczędny, a nadal zaoferuje wszelkie zalety swojego pierwowzoru:
- wielofunkcyjność – pozwala na pieczenie, zapiekanie, gotowanie i duszenie potraw,
- oszczędność finansową – zużywa znacznie mniej energii niż piekarniki elektryczne,
- oszczędność miejsca – ma znacznie mniejsze rozmiary niż piekarnik, dlatego świetnie sprawdza się jako jego zamiennik w przypadku niewielkich przestrzeni,
- prodiż świetnie sprawdzi się jako urządzenie, które można wykorzystać również poza domem , na przykład podczas kempingu – wystarczy jedynie dostęp do prądu.