Ważny dodatek dla tysięcy emerytów. Będzie podwyżka
W 2024 roku rząd musi zwaloryzować ważne świadczenie. Zasiłek pielęgnacyjny nie był podnoszony od lat, a jego wzrost może znacząco wpłynąć na życie wielu osób na emeryturze.
Wysokość zasiłku pielęgnacyjnego w 2024 roku
Zasiłek pielęgnacyjny powinien częściowo pokrywać wydatki związane z koniecznością zapewnienia osoby do opieki i pomocy. Świadczenie od lat nie było jednak waloryzowane , co doprowadziło do sytuacji, że w świetle inflacji , rosnących wydatków i kosztów pracy, jego wartość znacząco spadła. Już wkrótce na konta osób, które go otrzymują, powinny jednak wpływać większe pieniądze .
Zgodnie z przepisami, kwoty wszystkich świadczeń rodzinnych muszą być waloryzowane raz na trzy lata . Ta data przypada właśnie w 2024 roku. Obecnie wysokość tego świadczenia wynosi 215,84 zł miesięcznie . Kwota jest stała dla wszystkich osób , które są uprawnione do jego pobierania i nie jest uzależniona od wysokości dochodów w przeliczeniu na członka rodziny.
Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?
Zasiłek pielęgnacyjny mogą otrzymać osoby z niepełnosprawnością , które zaliczają się do następujących grup:
- dzieci
- osoby powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności
- osoby powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli powstała ona przed 21. rokiem życia
- osoby powyżej 75. roku życia.
Zasiłku pielęgnacyjnego nie mogą z kolei otrzymać osoby, które mają uprawnienia do dodatku pielęgnacyjnego , przebywające w instytucji zapewniającej nieodpłatnie całodobowe utrzymanie oraz w przypadku, gdy członkowi rodziny przysługuje za granicą świadczenie dotyczące pokrycia wydatków związanych z pielęgnacją tej osoby (o ile przepisy lub dwustronne umowy między krajami nie stanowią inaczej).
ZOBACZ TEŻ: Wiek emerytalny podniesiony do 67 lat? Ekspertka mówi jasno
Kiedy poznamy nową kwotę zasiłku pielęgnacyjnego?
Kwota zasiłku pielęgnacyjnego jest ustalana przez wiele podmiotów.
Najpierw Instytut Pracy i Spraw Socjalnych bada próg wsparcia dochodowego rodzin . Następnie na tej podstawie rząd do 15 maja 2024 roku przedstawi propozycje zwaloryzowanej kwoty . Po otrzymaniu tej informacji Rada Dialogu Społecznego będzie miała czas do 15 czerwca 2024 roku na uzgodnienie kwot waloryzacji .
W przypadku, gdyby termin nie został dotrzymany przez Radę Dialogu Społecznego, kwota waloryzacji może zostać ustalona przez rząd w drodze rozporządzenia. W takiej sytuacji kwota powinna być znana najpóźniej 15 lipca 2024 roku .