Ważny komunikat dla sercowców. IMGW wydało ostrzeżenie
IMGW wydało alerty drugiego stopnia związane z wysokimi temperaturami w centrum i na południu Polski. Największe upały mają nadejść w poniedziałek. To istotne zwłaszcza dla osób borykających się z chorobami serca. Upały są dla nich szczególnie niebezpieczne. Sprawdzamy, jak poradzić sobie w tych dniach.
Upały szczególnie groźne dla serca. Lekarz radzi
Podczas upałów sercowcy mogą odczuwać wzmożone dolegliwości związane najczęściej z przyspieszonym biciem serca . Jaki wpływ na serce mają temperatury powyżej 30 stopni Celsjusza?
Wysoka temperatura wzmaga pocenie się, a naczynia krwionośne rozszerzają się, doprowadzając do szybkiego spadku ciśnienia krwi. Aby nie doprowadzić do niedokrwienia lub zawału, serce bije szybciej - tłumaczą kardiolodzy z Centrum Medycznego "Na Rudzkiej" w Rybniku.
W okresie upałów zapotrzebowanie serca na tlen rośnie . Jednocześnie bardziej pocimy się, a wraz z potem wydalane są z organizmu mikro- i makroelementy w tym sód i potas. Organizm staje się bardziej osłabiony. Dodatkowe czynniki podwyższonego ryzyka w tych dniach to:
- nadwaga i otyłość,
- podwyższone ciśnienie tętnicze,
- zaburzenia gospodarki lipidowej,
- stan przedcukrzycowy lub cukrzyca,
- palenie wyrobów tytoniowych,
- niska aktywność fizyczna,
- siedzący tryb życia,
- spożywanie alkoholu,
- stres.
W połączeniu z chorobami serca są to czynniki, które szczególnie mogą dać się zdrowiu we znaki podczas zapowiadanych przez IMGW 30-stopniowych upałów.
Pogoda na najbliższe dni. IMGW ostrzega przed upałami
Z związku z upałami IMGW wydał ostrzeżenia , które na zachodzie kraju obowiązują cały weekend. W południowej i środkowej części kraju będą obowiązywać do poniedziałku.
W poniedziałek temperatura maksymalna na krańcach zachodnich wyniesie od 23 do 28 st. C, na północy od 25 do 28 st. C, na pozostałym obszarze kraju od 29 do 33 st. C , jedynie na wybrzeżu od 20 do 26 st. C.
Sercowcy a pogoda. Jak dbać o serce w upały?
Podczas upałów osoby chore na serce powinny zachować szczególną ostrożność. Jak radzą kardiolodzy , w tych dniach warto:
- rozważyć ograniczenie przebywania poza domem w godzinach 11:00 - 17:00,
- podczas przebywania na zewnątrz trzymać się cienia,
- założyć na głowę przewiewną chustkę lub czapkę z daszkiem,
- unikać forsownych wysiłków,
- unikać dusznych, zatłoczonych miejsc,
- nie pić alkoholu,
- jeść lekkostrawne posiłki bogate w warzywa i owoce,
- dbać o nawodnienie, a wodę pić często małymi łykami,
- uważać na szok termiczny, czyli gwałtowne ochłodzenie ciała np. podczas kąpieli.
W przypadku pojawienia się podczas upałów dużych duszności, bólu i ciężkości w klatce piersiowej, zawrotów głowy czy zasłabnięć , osoby chore na serce powinny czym prędzej rozważyć wizytę u lekarza.