Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Większe szanse zatrudnienia dla emerytów? Rząd planuje wsparcie dla pracodawców
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 17.04.2024 10:26

Większe szanse zatrudnienia dla emerytów? Rząd planuje wsparcie dla pracodawców

Emerytka przy komputerze
fot. Canva/ RgStudio

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej, chcąc poprawić sytuację na rynku pracy, planuje przyznać dofinansowanie pracodawcom, którzy zdecydują się zatrudniać osoby w wieku emerytalnym. O jakie kwoty będą się mogły ubiegać firmy? Kto będzie miał większe szanse na zatrudnienie?
 

Rośnie liczba emerytów w Polsce

Statystyki nie napawają optymizmem: polskie społeczeństwo się starzeje i już wkrótce możemy zetknąć się z sytuacją, w której liczba osób w wieku emerytalnym będzie wyższa, niż liczba osób młodszych, aktywnych zawodowo. Na koniec 2022 roku liczba osób w wieku powyżej 60 lat wynosiła 9,8 mln, a to o niespełna jeden procent więcej niż rok wcześniej. Jak to wygląda procentowo? W 2005 roku seniorzy stanowili 17,2% społeczeństwa, w 2011 ponad 20%, a na koniec 2023 było to już 25,9%. 

Starzenie się społeczeństwa to jeden z niekorzystnych gospodarczo aspektów. Drugim jest malejąca liczba ludności, która może doprowadzić do tego, że w przyszłości zabraknie osób mogących zarabiać na emerytury. Z prognoz GUS wynika, że w 2060 r. liczba ludności w Polsce wyniesie 30,9 mln, a wzrośnie współczynnik starości demograficznej, czyli liczba osób powyżej 65. roku życia w stosunku do ogólnej liczby ludności. W 2025 roku współczynnik ten ma wynieść 20,9%, natomiast w 2060 roku już 32,6%. Dlatego też eksperci apelują, by podnieść wiek emerytalny do 67 lat zarówno dla kobiet jak i dla mężczyzn. Kolejną propozycją ratowania sytuacji jest też wsparcie pracodawców.
 

Emerytka przy komputerze
fot.Canva/Monkey Business Images
Pieniądze
Trzynastki nie tylko dla emerytów. Kto może otrzymać dodatkowe świadczenie?
Emerytura z ZUS
Jeden warunek, by dostać 300 zł do emerytury. Skorzysta wiele osób

Dofinansowanie na zatrudnienie emerytów

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło, że planuje wprowadzić specjalny program skierowany do pracodawców, którzy zwiększy możliwości zatrudnienia emerytów, a tym samym pozwoli na dłuższe utrzymanie ich aktywności zawodowej, co ma ogromne znaczenie w kontekście starzenia się społeczeństwa. 

Zgodnie z pomysłem, pracodawcy, którzy zdecydują się na zatrudnienie osób w wieku emerytalnym, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn, będą mogli liczyć na dofinansowanie. Ma ono wynieść 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę i ma być wypłacane przez dwa lata. Po upływie tego okresu pracodawca będzie zobowiązany dalej zatrudniać emeryta przynajmniej przez 12 miesięcy. 
 

Celem projektu poprawa sytuacji na rynku pracy i aktywizacja seniorów

Jak wskazują dane przedstawione przez ZUS: z roku na rok wzrasta liczba emerytów aktywnych zawodowo. Pod koniec 2022 r. z możliwości pracy korzystało 826 tys. emerytów, (536,3 tys. zatrudnionych na umowę o pracę). To wzrost o prawie 44% w stosunku do roku 2015, kiedy to pracujących emerytów było około 575 tys. 

Celem nowego projektu ma być jeszcze większa aktywizacja osób pobierających emerytury na co, zdaniem resortu, pozwala obecna sytuacja: duża dostępność do przedszkoli i żłobków sprawia, że emeryci nie muszą już tak intensywnie zajmować się wnukami. To zresztą niejedyna opcja aktywizacji, ponieważ w życie wchodzi także "babciowe", które ma zachęcić seniorów do aktywnej i odpłatnej opieki nad wnukami. 

Powiązane
Sylwestrowy quiz
QUIZ na Sylwestra. Pytamy o ciekawostki z 2024 roku