Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Wróć do ruchu krok po kroku. Sposób, który działa w każdym wieku
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 02.11.2024 15:33

Wróć do ruchu krok po kroku. Sposób, który działa w każdym wieku

Kobieta w parku
Fot. Canva/Rido

Lepsza kondycja to lepsza jakość życia. By “wstać z kanapy” najważniejsze jest znalezienie takich ćwiczeń, które będą sprawiać przyjemność. Specjaliści podkreślają, że każdy ruch jest ważny. Jest kilka czynności, które są szczególnie cenne dla zdrowia i sylwetki, i które ułatwią powrót do ruchu w każdym wieku.

Jak odnaleźć przyjemność w ruchu? To kluczowe przy zrzucaniu wagi

Każda aktywność fizyczna jest dobra, jeśli jest dostosowana do wieku, formy, zdrowia i możliwości - przypominają eksperci z NFZ. 

Nie ma jednej właściwej metody ruchu, która byłaby wskazana dla każdego. Trzy główne rodzaje ćwiczeń to: ćwiczenia kardio (np. chód, nordic walking, bieg, jazda na rowerze, taniec towarzyski, ćwiczenia w wodzie), ćwiczenia na mięśnie (np. pompki, przysiady) i ćwiczenia na kości (np. szybki bieg, podnoszenie ciężarów). Ale to nie wszystko.

Kluczowe jest takie dobranie ćwiczeń i aktywności, by sprawiała nam przyjemność. W przeciwnym razie szybko zniechęcimy się do ruchu. Eksperci przypominają jednak, że - zwłaszcza, gdy wracamy do ćwiczeń po długim okresie bez aktywności - każdy rodzaj ruchu jest istotny

Nawet wykonywanie zwykłych codziennych czynności i obowiązków domowych przysłuży się zdrowiu.

Dietetyczka radzi, jak gotować ziemniaki. Jedna zmiana, a są dużo zdrowsze Na grzybobranie nie jest za późno. Te grzyby znajdziesz w listopadzie

Czym jest aktywność spontaniczna? To też pomoże ci zadbać o zdrowie

Każdy wysiłek fizyczny w codziennym życiu jest ważny. Jak przypominają eksperci NFZ, nawet spontaniczna aktywność, która nie jest wykonywana celowo dla poprawienia kondycji, jest bezcenna. Zwłaszcza, kiedy podejmujemy ją regularnie.

Taka aktywność to np.:

  • chodzenie,
  • stanie,
  • gotowanie,
  • praca w ogrodzie,
  • sprzątanie,
  • prasowanie,
  • spacery z psem,
  • zabawa z dzieckiem.

Liczba spalanych kalorii związana z tą aktywnością to NEAT (non-excercise activity thermogenesis). Na poziom NEAT wpływa nasz sposób spędzania wolnego czasu i rodzaj pracy. Jeśli pracujesz fizycznie, aktywność związana z NEAT może wpływać na zwiększenie dobowych wydatków energetycznych nawet o dwa tysiące kalorii.

Zacznij od drobnych aktywności. One również są istotne

Eksperci przypominają, że nawet niewielkie zwiększenie aktywności fizycznej jest korzystne dla zdrowia. Podczas powrotu do ruchu nie musimy codziennie biegać czy pokonywać długich odległości pieszo. 

Na przykład, zamiast 10 tysięcy kroków, na początek zróbmy 5 tysięcy albo 2 tysiące. Potem, w miarę możliwości, zwiększajmy częstotliwość i rodzaj ruchu. Warto zacząć od zwykłych, codziennych czynności. Np.:

  • dojeżdżając do pracy, wysiądź 1–2 przystanki wcześniej,
  • umawiaj się ze znajomymi na spacery,
  • zamiast windy wybierz schody,
  • do sklepu wybieraj się pieszo,
  • gdy rozmawiasz przez telefon – spaceruj.

Kluczowe jest znalezienie takiej aktywności, która będzie sprawiać nam przyjemność, i do której nie będziemy zmuszać się na siłę. Wtedy ruch stanie się codziennym i lubianym nawykiem.