Wyższe emerytury dla owdowiałych już wkrótce. To nawet 10 tys. zł
Utrata współmałżonka jest jednym z najtrudniejszych zdarzeń, jakie mogą nas spotkać w życiu. To przeżycie emocjonalne, ale prędzej czy później mogą przyjść także kłopoty finansowe. Powstał już jednak projekt ustawy, która ma wesprzeć osoby w tak trudnej sytuacji. Nowe świadczenie, czyli renta wdowia, ma wejść w życie jeszcze w tym roku. Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją uzyskać?
Dla kogo jest renta wdowia?
Renta wdowia ma wesprzeć wdowę lub wdowca z kosztami życia po śmierci męża lub żony , takimi jak opłaty za dom lub mieszkanie, które do tej pory rozkładały się na dwie osoby.
Zgodnie z projektem ustawy, nowemu świadczeniu mają podlegać wszyscy, którzy nabyli prawo do renty lub emerytury w ZUS, KRUS, wojskowej, policyjnej lub wynikającej z Karty Nauczyciela .
Osoby, które chciałby uzyskać takie świadczenie, będą musiały spełnić jednak kilka warunków . Rencie wdowiej mogą bowiem podlegać jedynie osoby, które ukończyły 50 lat , a ponadto w ciągu pięciu lat od śmierci współmałżonka utraciły zdolność do pracy .
Zamiast niezdolności do pracy ustawa ma dopuszczać także wychowywanie co najmniej jednego dziecka z prawem do renty rodzinnej lub opiekowanie się dzieckiem niezdolnym do samodzielnego funkcjonowania .
Renta wdowia w 2024: od kiedy?
Nowe zasady dotyczące renty wdowiej mają wejść w życie jeszcze w 2024 roku . Od chwili zatwierdzenia przepisów do ich wejścia w życie prawdopodobnie minie jeszcze kilka dodatkowych miesięcy. Zgodnie z przypuszczeniami, renta wdowia może zacząć obowiązywać najwcześniej w okresie wakacji, a być może nawet dopiero po ich zakończeniu .
Renta wdowia ma być przyznawana dożywotnio . Wyjątkiem jest jednak przypadek uzyskania świadczenia z powodu wychowywania dzieci lub wnuków – wówczas świadczenie przyznawane jest do chwili ukończenia przez nie 16. roku życia (lub 18. roku życia, jeśli kontynuują naukę).
ZOBACZ TEŻ: Ta emerytura brzmi jak żart. To, co dostaje z ZUS, mieści się na czubku palca
Ile może wynieść renta wdowia?
Osoby, które będą podlegały rencie wdowiej, będą mogły wybrać korzystniejsze spośród swojego świadczenia i świadczenia współmałżonka, a następnie dodać do tego 50% świadczenia, z którego rezygnują .
Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami, po śmierci męża kobieta ma prawo do zachowania swojej emerytury lub zrezygnowania z niej i zamienienia ją na rentę rodzinną (w wysokości 85% emerytury męża). Zgodnie z wyjaśnieniami polityków renta wdowia może być jednak wprowadzona w modelu kroczącym , czyli w formie stopniowego dochodzenia do przewidzianej w projekcie docelowej kwoty świadczenia .
Ustawa przewiduje także pewne limity. Zgodnie z nimi wysokość renty wdowiej nie może przekroczyć trzykrotności średniej miesięcznej emerytury w Polsce . Obecnie to kwota około 3500 złotych . Limity zatem będą zmieniać się wraz ze średnią kwotą wypłacanych świadczeń emerytalnych. Zgodnie z bieżącymi wysokościami emerytur, osoby, które zdecydują się na skorzystanie z renty wdowiej, będą mogły otrzymać nawet ponad 10 tysięcy złotych brutto.