Zbierz liście i stwórz własną ziemię. Dzięki niej twój ogród będzie wyglądał jak z bajki
Jesień w pełni, a chodniki i trawniki pokryła niezliczona ilość liści. To idealny moment, aby je zebrać i stworzyć własną ziemię liściową, która wiosną użyźni ogródek i ograniczy pojawienie się chwastów. Jak ją przygotować?
Czym jest ziemia liściowa?
Ziemia liściowa, jak sama nazwa wskazuje, jest ekologicznym wykorzystaniem liści, które spadły z drzew. Odpowiednio przygotowane i przechowywane rozłożą się, stanowiąc idealny dodatek do ogrodu, który użyźni glebę. Warto pamiętać, że nie jest to kompost, ponieważ wykonana jest całkowicie z liści drzew ozdobnych i owocowych.
Należy pamiętać, aby do jej stworzenia używać tylko liści, które naturalnie same spadły na ziemię. Warto również wybierać miękkie okazy.
"Grzyby nie mają wartości odżywczych". Nic bardziej mylnego Wsyp pół szklanki do pralki. Pranie wygląda i pachnie jak noweKtóre liście nadają się do stworzenia ziemi liściowej?
Aby wykonać ziemię liściową, poleca się zbieranie liści owocowych i ozdobnych. Mogą to być również krzewy, jednak warto wziąć pod uwagę szybkość ich rozkładu. Najsprawniej zrobią to liście klonu, jesionu, leszczyny, wierzby, jabłoni czy grabu.
Zrezygnuj ze zbierania liści, na których są robaki, przebarwienia lub inne zmiany, sugerujące choroby albo szkodniki. Nie sprawdzą się także liście gruszy, dębu, buku, olchy, orzecha włoskiego czy olchy.
Jak pzrobić ziemię liściową i jakie przynosi efekty?
Wykonanie ziemi jest banalnie proste. Wystarczy, że zbierzesz liście, najlepiej świeżo po deszczu, usuniesz z nich brud, kamienie i gałęzie, a następnie włożysz do czarnych, zwykłych worków na śmieci. Aby przyspieszyć proces, możesz je dodatkowo delikatnie porozrywać na mniejsze części i podlać niewielką ilością wody. Ziemia powinna być gotowa po około 12 miesiącach.
Tak przygotowana stanowi idealny dodatek do podłoży dla roślin ogrodowych, balkonowych, doniczkowych i warzyw. Rozsypana na grządkach w ogrodzie ograniczy pojawienie się chwastów.