Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Źle znosisz zmianę czasu? Sprawdź, jak sobie pomóc
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 01.04.2024 10:48

Źle znosisz zmianę czasu? Sprawdź, jak sobie pomóc

Problemy ze snem na skutek przestawiania czasu, zegarek
fot. Canva/yanyong

Coroczna zmiana czasu to dla niektórych spore wyzwanie. W nocy z soboty na niedzielę (30/31.03) przestawiliśmy zegarki godzinę do przodu, co "zabrało" nam dokładnie godzinę snu. Mimo że z pozoru wydaje się to niewiele, to może mieć to duży wpływ na organizm. Jak sobie radzić? 
 

Dlaczego zmieniamy czas z zimowego na letni?

Zmiana czasu z zimowego na letni odbywa się zawsze w ostatnią niedzielę marca. W tym roku miało to miejsce z 30 na 31 marca. Właśnie wtedy przestawiliśmy zegarki z godziny 2:00 na 3:00.

Pomysłodawcą zmiany czasu był Benjamin Franklin, który zasugerował takie rozwiązanie, by lepiej wykorzystać naturalne światło dziennie. Zauważył bowiem, że ludzie kładą się spać o konkretnej godzinie, a nie wraz z zachodzącym słońcem. 

Obecnie zmiana czasu pozwala zmniejszyć koszty energii elektrycznej, ponieważ na skutek zmiany czasu dzień się "wydłuża"- słońce jest na niebie przez większość dnia, co nie wymaga włączania dodatkowych świateł. Oszczędności te są jednak minimalne, ponieważ wiele miejsc pracy doświetlanych jest niezależnie od godziny czy też pory roku. 

Kolejna zmiana czasu, tym razem z letniego na zimowy, następuje w ostatnią niedzielę października. W 2024 roku będzie to miało miejsce z 26 na 27 października. Wtedy też przestawimy zegarki godzinę do tyłu.

Słoneczny dzień
fot. Canva/iJeab


 

Zabiera godzinę snu, ale nie to jest najgorsze. Zmiana czasu szkodzi osobom 60+ Ksiądz wytłumaczył, co oznacza, gdy śni się osoba zmarła. Wielu będzie zaskoczonych

Skutki zmiany czasu dla organizmu

Obecnie trwają dyskusje nad zasadnością zmiany czasu, a Komisja Europejska podała nawet datę, w której miało nastąpić jej zniesienie. Proponowano 2021 rok, jednak do tej pory zmiany nie zostały wprowadzone.

Niestety, przestawianie zegarków dla niektórych wiąże się ze sporymi zmianami adaptacyjnymi, ponieważ zmiana czasu zakłóca nasz dobowy rytm. Mimo że to zaledwie godzina, to może mieć ona duży wpływ na nasz organizm i nasze zdrowie. I nie ma tu znaczenia wiek ani płeć - zmiany mogą odczuwać zarówno młodzi, jak i seniorzy, chociaż eksperci są zgodni, że osoby po 60. roku życia mogą je odczuwać nieco mocniej.

Wiele osób średnio przez trzy doby od zmiany czasu ma problemy ze snem, co prowadzi do zmęczenia, problemów z koncentracją, a nawet frustracji. U niektórych proces ten trwa nawet kilka tygodni

Negatywne skutki zmiany czasu dla organizmu:

  • większe ryzyko zawału serca i udaru (co ma związek m.in. ze skokami hormonów - kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny)
  • zmęczenie
  • trudności z zasypianiem i wybudzanie się w nocy
  • problemy z koncentracją i pamięcią
  • zaburzenia apetytu

Jak wskazują statystyki, w poniedziałki po zmianie czasu notuje się więcej zawałów serca niż w pozostałe dni. 
 

Jak poradzić sobie ze zmianą czasu?

Skutki zmiany czasu to sprawa indywidualna. Jeśli jesteś w gronie tych osób, których organizm źle na nie reaguje — musisz działać! Na szczęście są sposoby, aby zmniejszyć nieprzyjemne skutki przestawiania godzin.

1. Zrelaksuj się przed pójściem spać.

Zadbaj o to, by przynajmniej godzinę przed planowanym pójściem do łóżka rozpocząć relaksację i wyciszenie. Skoncentruj się na oddechu, myśl o przyjemnych i spokojnych miejscach, w których chciałbyś się znaleźć (plaża, łąka, las). Pomocna może być również ciepła, odprężająca kąpiel.

2. Godzinę przed snem wyłącz wszystkie urządzenia elektroniczne emitujące niebieskie światło (telewizor, komputer). 

3. Przygotuj sobie napary i herbaty ziołowe o uspokajających właściwościach - np. melisa. 

4. Zadbaj o komfort snu. Wygodny materac, poduszka i odpowiednia kołdra mogą zdziałać cuda.

5. Postaw na aktywność fizyczną w ciągu dnia.

Sport, a co za tym idzie, korzystne zmęczenia organizmu może w zasadniczy sposób ułatwić zasypianie i wpłynąć na jakość snu. Pamiętaj też, że ruch dobrze wpływa na umysł i nie bez powodu mówi się, że sport to zdrowie.

Budzik
fot. Canva/c K