Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > To najlepsze kiełki dla cukrzyków. Mało kto zna tę roślinę
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 04.06.2024 10:26

To najlepsze kiełki dla cukrzyków. Mało kto zna tę roślinę

Kiełki lucerny
Fot. Canva/NoDerog

Rośliny podczas kiełkowania wytwarzają olbrzymie ilości cennych składników odżywczych. To dlatego kiełki, czyli po prostu rośliny w bardzo wczesnej fazie wzrostu, są tak wielką skarbnicą witamin. Kiełki jednej z roślin, na co dzień mało popularnej w Polsce, są bardzo cenne dla osób z cukrzycą: szczególnie w jej wczesnej fazie.

Kiełki pełne zdrowia dla każdego

Dietetycy doceniają kiełki jako cenne źródło witamin C, E oraz witamin z grupy B, w tym kwasu foliowego. Są także pełne potasu, wapnia, fosforu, żelaza, cynku błonnika pokarmowego. Mają niską wartość energetyczną, a wielkim walorem w codziennej diecie jest to, że są po prostu smaczne.

Czy istnieją kiełki, które można uznać za “najzdrowsze”? Nie, bo ich dobór zależy od aktualnych potrzeb naszego organizmu. Dla jednych najlepsze będą popularne kiełki rzodkiewki (wzmacniają odporność dzięki witaminie C), a inni skorzystają z walorów kiełków brokułu (dużo antyoksydantów). Wielu dietetyków poleca cukrzykom szczególnie jeden rodzaj kiełków.

Projekt bez nazwy - 2024-06-04T101923.835.jpg
Fot. Canva/Pixelshot
Bardziej podstępna niż barszcz Sosnowskiego. Na łąkach rośnie groźna trucizna Reakcje na finał Opola ujawniły jedno. Chodzi o koncert z 1997 roku

Kiełki z lucerny najlepsze dla cukrzyków

W rekomendacjach diety dla cukrzyków, szczególnie we wstępnej fazie choroby, często pojawiają się kiełki lucerny. Lucerna to roślina często używana w medycynie naturalnej, ale jej zalety są potwierdzone naukowo. W swojej dojrzałej formie nie jest popularna w polskiej kuchni, ale warto docenić ją właśnie dzięki kiełkom.

Projekt bez nazwy - 2024-06-04T102036.031.jpg
Fot. Canva/NoDerog

Kiełki lucerny uważane są za naturalną multiwitaminę. Są bogate w potas, fosfor, wapń, żelazo, magnez, miedź, mangan, a także witaminy C, witaminy A oraz witaminy z grupy B. Zawierają też nienasycone kwasy tłuszczowe, fitoestrogeny i garbniki. To dlatego włączenie tych kiełków do codziennej diety wspiera zmniejszanie poziomu cholesterolu i cukru we krwi.

Lucerna bezcenna dla osób w dojrzałym wieku

Nie tylko cukrzycy docenią wartości kiełków z lucerny, bo ta roślina pomoże również przy problemach z pęcherzem i prostatą, bólach reumatycznych oraz chorobach tarczycy. Dietetycy często polecają lucernę osobom starszym i rekonwalescentom, bowiem wzmacnia system immunologiczny.

Jak każdy składnik diety w nadmiarze, kiełki lucerny mają też swoje przeciwwskazania. Ze względu na dużą zwartość witaminy K kiełków lucerny powinny unikać osoby zażywające leki zmniejszające krzepliwość krwi. Są one przeciwwskazane również podczas ciąży.