Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > 550, 750 czy 1050? Ta mąka jest najzdrowsza, a wielu Polaków jej unika
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 27.05.2024 13:30

550, 750 czy 1050? Ta mąka jest najzdrowsza, a wielu Polaków jej unika

Mąka
fot. Magdalena Pawłowska

Mąka to podstawa wielu dań w kuchni polskiej. To właśnie ona jest głównym składnikiem pierogów, ciast czy naleśników. Jednak niewiele osób wie, że rodzaj mąki użyty do wypieków ma ogromne znaczenie. Lepiej nie brać pierwszej lepszej, ale dokładnie zapoznać się z tym co oznaczają wartości umieszczone na opakowaniu. Która mąka jest najzdrowsza?
 

Typ 450, 550, 750 - co oznaczają wartości na opakowaniu mąki?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów mąki, w tym mąka pszenna, orkiszowa, żytnia, jęczmienna, owsiana, a nawet bezglutenowa. Ile zbóż i ziaren, tyle może być mącznych kompozycji. Każdy z produktów posiada też określony typ zaczynający się od 00 a kończący na 3000. Do najpopularniejszych typów mąk dostępnych na polskim rynku zaliczamy: 

 • typ 450 – tortowa
 • typ 550 – luksusowa
 • typ 650
 • typ 750 – chlebowa
 • typ 1050
 • typ 1400 – sitkowa
 • typ 1850 – graham
 • typ 2000 - razowa, śruta chlebowa

Typ mąki określa zawartość substancji mineralnych, czyli tak zwanego "popiołu", w danym produkcie. Im wyższa wartość, tym więcej substancji mineralnych, ale i cięższa mąka.
 

Tego lepiej nie jeść po 40-tce. Te produkty zwiększają ryzyko zawału To najsmaczniejsza odmiana ziemniaka. Polacy wybierają pierwsze lepsze

Która mąka jest najzdrowsza? Odpowiedź może zaskoczyć

Mimo że wciąż wiele osób nie przywiązuje do tego wagi, wybór mąki ma istotne znaczenie w kontekście jakości przygotowywanego dania. Innego typu mąki należy użyć do zrobienia pierogów, innego do biszkopta, a jeszcze innego do bułek lub chleba. Z tego też powodu nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, która mąka jest najzdrowsza. Warto jednak wziąć pod uwagę parę czynników.

Po pierwsze, mąka pełnoziarnista ma dużo większą wartość odżywczą niż mąka biała, jest jednak dużo bardziej ciężkostrawna. Po drugie, jak już zostało wskazane, mąka o wyższym typie zawiera więcej korzystnych dla zdrowia minerałów, ale jest też "cięższa" niż te o niższym wskaźniku popiołu. To oznacza, że nie sprawdzi się w przypadku niektórych dań, np. ciast. Mąka 450 jest najdelikatniejsza i zawiera najmniej glutenu, z kolei typ 650 zawiera najwięcej glutenu i idealnie sprawdzi się do wyrobienia ciasta czy makaronu. 

Warto zaznaczyć, że mąkę można też rozpoznać po kolorze — im ciemniejszy, tym wyższy typ mąki i tym więcej w niej składników mineralnych. Ostatecznie jednak, stojąc przed wyborem mąki należy wziąć pod uwagę to, co zamierzamy z niej przygotować oraz dokładnie przeczytać skład danego produktu. 
 

Mąka
fot. Canva/pixelshot

Do czego nadają się poszczególne typy mąki? Zastosowanie mąki w kuchni

Tak naprawdę każdego typu mąki można użyć do przygotowania wybranego mącznego dania, jednak dopasowanie odpowiedniego typu pozwoli zrobić jak najlepszą potrawę.

 1. Typ 450 – idealnie sprawdzi się do wypieku ciasta drożdżowego lub biszkopta, do naleśników.
 2. Typ 500 – do pierogów, ciasta drożdżowego, makaronu, klusek, kopytek, do zagęszczania zup i sosów, do naleśników i kruchego ciasta, do faworków, racuchów, a także ciasta do pizzy i zasmażki.
 3. Typ 750 i 850 – do białego pieczywa i pełnoziarnistego makaronu.
 4. Typ 1400 i 1850 – do ciemnego pieczywa.
 5. Typ 2000 – do chleba razowego.
 6. Typ 3000 – do razowego makaronu i chleba na zakwasie.
Mąka
fot. Canva/Klaus Nielsen