Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Aż 9 na 10 osób ma niedobór tej witaminy. Są dwa sposoby, by to nadrobić
Sara Karmańska
Sara Karmańska 05.05.2024 13:03

Aż 9 na 10 osób ma niedobór tej witaminy. Są dwa sposoby, by to nadrobić

Połykanie tabletki
Fot. Canva/mimagephotography

Czujesz osłabienie, ciągłe zmęczenie, masz kłopoty ze zdrowym snem? To może wskazywać na brak witaminy D w organizmie. W Polsce boryka się z tym wiele osób, zwłaszcza dorosłych. W jaki sposób zadbać o jej odpowiedni poziom?

Niedobór witaminy D może mieć poważne konsekwencje

Z niedoborem witaminy D zmaga się aż 9 na 10 dojrzałych osób w Polsce. Może to prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych. Witamina ta należy bowiem do grupy związków niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego ciała.

Witamina D zwana “eliksirem życia” jest odpowiedzialna między innymi za pracę systemu nerwowego, układu mięśniowego i systemu odpornościowego, jak również za zmniejszanie stanów zapalnych skóry.

Przewlekły niedobór witaminy D może prowadzić do rozwoju chorób takich jak miażdżyca i cukrzyca, a także powodować zaburzenia struktury kości, osłabienie mięśni oraz osteoporozę.  

kobieta bierze witaminy.jpg
Fot. Canva/RobertoDavid, Getty Images
Ciągle masz chęć na kwaśne potrawy? To objaw niedoboru ważnej witaminy Nowalijki to bomba witaminowa dla osób 50+. Jest tylko jedno "ale"

Źródła witaminy D: gdzie jej szukać?

Witamina D ma dwa podstawowe źródła. Pierwszym z nich jest światło słoneczne, które doprowadza do syntezy witaminy w skórze. W ten sposób można pokryć aż 90 proc. dziennego zapotrzebowania. W Polsce między wrześniem a kwietniem nie ma jednak na tyle dużo słońca, aby dostarczać substancję tą drogą. 

Drugim źródłem witaminy D jest dieta, która może pokryć do 20 proc. dziennego zapotrzebowania. Trzeba jednak wiedzieć, że składnik ten występuje w jedzeniu w ograniczonych ilościach. Jego głównym źródłem są tłuste ryby morskie, sery, żółtka jaj, wątróbka wołowa czy olej z wątroby dorsza

ZOBACZ TEŻ: Ta zielenina to samo zdrowie. Jeżeli jej nie znosisz, przyczyna jest w genach

Suplementacja witaminy D: jak to robić?

U osób dojrzałych dochodzi do zmniejszenia wchłaniania witaminy D. Znacznie ogranicza się jej synteza przez skórę. Do tego dochodzi między innymi spożywanie zbyt małej ilości produktów z witaminą D oraz przewlekłe stosowanie leków, co także ma wpływ na jej przyswajanie.

W przypadku niedoboru witaminy D stosuje się odpowiednią suplementację. Należy mieć jednak na uwadze, że decyzja o przyjmowaniu jej w ten sposób powinna zostać poprzedzona odpowiednimi badaniami. Jeśli lekarz oceni, że jest taka potrzeba, wdroży stosowanie suplementów diety, produktów leczniczych wydawanych bez recepty lub leków na receptę. Poszczególne z tych preparatów różnią się dawką na dobę

Jeśli już wiemy, jaką dawkę witaminy D musimy suplementować, warto pamiętać, że powinno się ją przyjmować wraz z posiłkiem – najlepiej bogatym w zdrowe tłuszcze – o stałych porach dnia

kobieta bierze witaminy (2).jpg
Fot. Canva/Filmstax, Getty Images Signature