Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Grzyb, który smakuje jak kurczak. Polacy omijają go szerokim łukiem
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 06.05.2024 11:53

Grzyb, który smakuje jak kurczak. Polacy omijają go szerokim łukiem

Żółciak siarkowy
Fot. Andreas Eichler/Wikimedia Commons

Pogoda sprawia, że w lasach mamy już pierwszy wysyp owoców leśnego runa. Prawdziwki, kurki i rydze znamy wszyscy, ale warto zwrócić uwagę na nietypowego grzyba, obok którego obojętnie przechodzą nawet wytrawni grzybiarze. Wiele osób uważa go za wielki przysmak. To żółciak siarkowy, nazywany “kurczakiem z lasu”.

Żółciak siarkowy już w lasach

Choć mamy dopiero początek maja, to grzybiarze nie mogą narzekać na nudę. Jak informują leśnicy, w lasach są już nie tylko borowiki, boczniaki czy smardze. Rośnie też już nietypowy grzyb, który doceniany jest przez wielu smakoszy. Na drzewach pojawił się żółciak siarkowy.

– W niektórych kręgach grzyb ten uważany jest za prawdziwy przysmak, który po odpowiednim przyrządzeniu smakuje niemal jak kurczak w panierce. Wytrawni grzybiarze z pewnością mogą próbować szczęścia. Tym bardziej, że w tym roku grzyby wyjątkowo wcześnie się pojawiły – zapewnia leśnik Paweł Kosin w rozmowie z Radiem Kielce.

Trzeba jednak wiedzieć, że żółciak siarkowy wymaga specjalnego przygotowania przed zjedzeniem i nie zawsze warto go zbierać.

Projekt bez nazwy - 2024-05-06T114002.389.jpg
Fot. Andreas Eichler/Wikimedia Commons
Aż 9 na 10 osób ma niedobór tej witaminy. Są dwa sposoby, by to nadrobić Pyszne wiosenne ciasto ma jedną wadę. "To udręka dla nerek"

Czy żółciak siarkowy jest jadalny?

Żółciak siarkowy jest grzybem jadalnym, ale tylko po obróbce termicznej. Surowy nie nadaje się do spożycia. Zdaniem smakoszy, po odpowiednim przygotowaniu jego smak i struktura miąższu bardzo przypomina mięso kurczaka. Zanim jednak będziemy cieszyć się tym przysmakiem, pamiętajmy o kilku zasadach.

Do jedzenia nadają się tylko młode okazy żółciaka siarkowego. Stare są twarde i niesmaczne. Nawet po obróbce termicznej smakują jak tektura. By przygotować żółciaka siarkowego, należy go dokładnie opłukać i obgotować. Dopiero tak przygotowane grzyby nadają się do dalszego przyrządzania. Można je np. usmażyć.

Tekst akapitu (1).jpg
Fot. Canva/Pixelshot

Z uwagi na swój smak i strukturę, żółciak siarkowy sprawdzi się w diecie wegetariańskiej i wegańskiej. Nadaje się np. na obtoczenie w panierce i przyrządzenie kotlecików lub nuggetsów. Grzybiarze mówią, że bardziej smakuje jak mięso, niż jak grzyb. Z powodzeniem można przygotować z niego także marynaty.

Jak rozpoznać żółciaka siarkowego?

Żółciak siarkowy widoczny jest już z daleka. Ma żółtopomarańczowy kolor i rośnie zwykle na drzewach liściastych. Najczęściej spotkamy go w lasach na dębach i brzozach. Z uwagi na to, że młode okazy są najsmaczniejsze, początek maja to najlepszy czas na zbiory.

Pamiętajmy: zbierajmy tylko grzyby, co, do których mamy całkowitą pewność. Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj. Możesz przynieść znalezione grzyby do najbliższej siedziby sanepidu. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące.