Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Polacy unikają go jak ognia, we Francji to hit. Cenny składnik zdrowej diety
Sara Karmańska
Sara Karmańska 25.04.2024 15:15

Polacy unikają go jak ognia, we Francji to hit. Cenny składnik zdrowej diety

Kobieta je sałatkę
Fot. Canva/StockLite

Ta roślina to bohaterka zdrowej kuchni śródziemnomorskiej, a w Polsce niezwykle rzadko jest składnikiem codziennej diety. Mniszek lekarski, bo o nim mowa, znany jest ze swoich wszechstronnych zalet dla zdrowia. Warto przekonać się, że to nie tylko ozdoba łąk i trawników.

Mniszek lekarski a mlecz: tym różnią się te dwie rośliny

Mniszek lekarski często bywa mylony z mleczem, w rzeczywistości jednak to dwie różne rośliny. Mniszek, w przeciwieństwie do mleczy, cechuje się wieloma właściwościami leczniczymi. Z tego powodu znalazł swoje zastosowanie w medycynie naturalnej.

Jadalny mniszek lekarski ma kilka łodyg bez liści, a niejadalny mlecz rozpoznamy po jednej grubej łodydze.

Mniszek lekarski zbiera się dwa razy w roku. Jesienią wykorzystuje się jego korzenie, a wiosną - liście i kwiaty. Korzenie po zebraniu są oczyszczane, a następnie suszone w suszarni ogrzewanej lub naturalnej. Z otrzymanego proszku można na przykład zaparzyć herbatę, która wzmacnia odporność organizmu.

Wśród innych zastosowań medycznych mniszka lekarskiego można wymienić jego pomoc w leczeniu kurzajek, trawieniu, obniżeniu poziomu cukru we krwi i zwalczaniu trądziku.

Te ryby to złoto dla zdrowia! Wprowadź je do jadłospisu i poczuj się lepiej Niezwykle zdrowe i coraz droższe! Za te warzywa zapłacimy więcej

Syrop z mniszka lekarskiego to skarbnica zdrowia

Mniszek lekarski może zostać wykorzystany do produkcji syropu, który ma działanie przeciwkaszlowe, oczyszczające, a także przeciwmiażdżycowe. Taki syrop działa wspomagająco w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych i układu moczowego. Poprawia też trawienie i łagodzi dolegliwości skórne

Mniszek lekarski wspomaga także organizm w leczeniu chorób wątroby i woreczka żółciowego, a także przyspiesza gojenie ran. To zasługa cennych składników. W syropie z mniszka lekarskiego znajdują się bowiem między innymi:

  • witaminy A, C i D, które są odpowiedzialne za wzmocnienie układu kostnego
  • witaminy z grupy B pozytywnie wpływające na działanie wątroby i układu nerwowego
  • potas, krzem, magnez, żelazo
  • inulinę, która zmniejsza poziom cukru we krwi
  • kwas krzemowy wpływający na poprawę wyglądu
  • asparaginę wspierającą pracę mózgu
  • triterpeny obniżające poziom cholesterolu oraz wykazujące działanie detoksykacyjne
  • flawonoidy opóźniające procesy starzenia
  • garbniki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych.

ZOBACZ TEŻ: Zapomniane warzywo wraca do łask. Wspomaga układ trawienny i wspiera odchudzanie

Mniszek lekarski w kuchni

Mniszek lekarski ma swoje zastosowanie również w kuchni. Z powodzeniem może stanowić część diety. Jadalne są korzenie, młode liście, a także kwiaty. Te wyrywa się pojedynczo z kwiatostanów, a następnie służą one do produkcji syropu, a także jako dodatek do wina i piwa

Liście można dodawać do sałatek i surówek, ale przed jedzeniem trzeba je sparzyć wrzątkiem. W ten sposób często spożywa się je we Francji i Japonii. Można także wykorzystać go podobnie jak szpinak. Korzenie natomiast można wykorzystać jako zamiennik kawy, ale w tym celu trzeba je wcześniej uprażyć. 

mniszek lekarski, fot. Canva Neonci, Getty Images Pro.jpg
Fot. Canva/Neonci, Getty Images Pro
mniszek lekarski, fot. Canva Madeleine_Steinbach, Getty Images.jpg
Fot. Canva/Madeleine_Steinbach, Getty Images