Ból głowy przy nagłej zmianie pogody? Sposoby na meteopatię
Ostatnie lata pokazały nam, że pogoda już nigdy nie będzie taka jak kiedyś. Lepiej zapomnieć o zimach z kilkumetrową warstwą śniegu i spokojnym, słonecznym lecie. Niestety, zmiany klimatu sprawiają, że pory roku nieco się "przesuwają" i każdy miesiąc może nas zaskoczyć nagłymi zawirowaniami pogodowymi. Jest pewna grupa osób, która odczuwa to na własnym ciele. Jak walczyć z objawami meteopatii?
Źle znosisz nagłe zmiany pogody? Być może zmagasz się z meteoropatią
Bóle głowy, ogólne osłabienie, zmęczenia, brak apetytu i bóle stawów to objawy, które pojawiają się u ciebie przy każdej zmianie pogody ? Bardzo możliwe, że zmagasz się z coraz popularniejszą dolegliwością jaką jest meteopatią. Meteopatia, lub meteoropatia, to nadwrażliwość na zmiany pogody. Mimo że nie klasyfikuje się jej jako jednostki chorobowej, to powiązanych jest z nią szereg objawów odbijających się na zdrowiu i skutecznie utrudniających codzienne funkcjonowanie.
Do głównych objawów meteopatii, na którą wpływa nie tylko temperatura, ale też ciśnienie czy wilgotność powietrza, należą: zmęczenie, ból głowy, nadwrażliwość na światło, nudności, zaburzenia widzenia, zmęczenie, senność, nerwowość, depresyjny nastrój . Często pojawiają się też bóle kostno-stawowe w miejscach, które kiedyś uległy urazom (np. złamanie ręki).
Skuteczne sposoby na zmiany pogody
Niestety, meteopaci, czyli osoby źle reagujące na zmiany pogody, nie mają w ostatnich czasach lekko. Niezależnie od pory roku, zmiany klimatu i związane z tym globalne ocieplenie sprawiają, że jednego dnia może świecić słońce, a drugiego konieczne będzie wyciągnięcie rękawiczek. Jak sobie radzić z takimi nagłym zmianami?
Po pierwsze, warto pamiętać, by nie działać wyłącznie doraźnie, lecząc objawy, które już się pojawiły, ale długofalowo zapobiegać ich wystąpieniu. Jednym z głównych sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nieprzyjemnych dolegliwości jest odpowiednia i zbilansowana dieta , bogata w warzywa, owoce oraz ryby, a także r egularna aktywność fizyczna (szczególnie na świeżym powietrzu). Nie można zapominać także o wysypianiu się — zdrowy zdrowy, dorosły człowiek powinien spać od 6 do 9 godzin na dobę.
Świetnym sposobem na niekorzystny biomet jest również hartowanie organizmu, które warto zastosować już w trakcie wystąpienia objawów meteopatii.
Zimny prysznic
poprawia krążenie i pobudza, dzięki czemu można się poczuć wyraźnie lepiej. Zawsze można się też ratować
lekami
przeciwbólowymi dostępnymi bez recepty. W skrajnych przypadkach warto zasięgnąć pomocy lekarza specjalisty.
Te osoby są szczególnie narażone na objawy meteopatii
Meteopatia może dotknąć każdą osobę, niezależnie od wieku, chociaż najczęściej dotyka osób starszych , wzmaga się wraz z wiekiem i stopniowym osłabianiem organizmu. Jak wykazały badania, meteopatia częściej występuje u kobiet , co ma związek przede wszystkim ze zmianami hormonalnymi. Częściej, nie znaczy wyłącznie, bo z nieprzyjemnymi objawami zmiany pogody mierzy się również wielu mężczyzn.
Na wystąpienie meteopatii narażone są przede wszystkim osoby przewlekłe chore, mające m.in. problemy z ciśnieniem, seniorzy , a także najmniejsze dzieci, których układ odpornościowy nie zdążył się jeszcze odpowiednio wykształcić.