Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Co się stanie, gdy zjesz niedojrzałe wiśnie? Ból brzucha to dopiero początek
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 17.06.2024 14:19

Co się stanie, gdy zjesz niedojrzałe wiśnie? Ból brzucha to dopiero początek

Jedzenie wiśni
fot. Canva/ anandaBGD

Czerwiec to czas, kiedy na drzewach zaczynają się pojawiać piękne, soczyste i czerwone wiśnie. Wielbiciele tych słodko-kwaśnych owoców z wytęsknieniem czekają na moment, gdy będą mogli zerwać je z drzewa. Niektórzy są tak spragnieni tego smaku, że sięgają po owoce jeszcze zanim te zdążą całkiem dojrzeć. To duży błąd, który może się skończyć dolegliwościami żołądkowymi!
 

Kiedy dojrzewają wiśnie i jak sprawdzić, czy są już dobre?

Wiśnie to obok truskawek i czereśni bezapelacyjny smak lata. Mimo że te owoce mają lekko kwaskawy smak, to zyskały swoich wielbicieli na całym świecie! Są też wyjątkowo zdrowe, bo zawierają szereg cennych witamin i minerałów, takich jak witamina C, A, K, magnez, wapń, fosfor, potas, błonnik, a także flawonoidy i melaninę.

Wiśnie dojrzewają na drzewach od końca czerwca aż do sierpnia — to najlepszy okres do ich zrywania. Zanim jednak sięgniesz po owoc upewnij się, że jest już odpowiednio dojrzały. Gotowe do spożycia wiśnie mają intensywną, czerwoną barwę. Owoce niedojrzałe są bledsze i przechodzą od koloru zielonego, przez bladożółty aż po jasno czerwony — takie wiśnie nie powinny trafiać w nasze ręce.
 

Herbata "po czesku" smakuje nieziemsko. Latem można pić z wodą gazowaną W Danii zakazana, a w Polsce to hit. Tajemnica piekielnej zupki

Niedojrzałe owoce mogą zaszkodzić! Co się stanie, gdy zjesz ich za dużo?

Kwestia dojrzałości owoców jest niezwykle ważna w kontekście zdrowia. Niedojrzałe mogą bowiem poważnie zaszkodzić organizmowi, a ich zjedzenie wiązać się będzie z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Mimo tego coraz więcej osób sięga właśnie po takie owoce, ponieważ są one... zdecydowanie mniej kaloryczne niż te, które zdążyły już dojrzeć.

Warto jednak wstrzymać się chwilę i zjeść dopiero te owoce, które osiągną pełną dojrzałość. Zjedzenie niedojrzałych owoców w pierwszej kolejności może wywołać ból brzucha i nudności. W przypadku wiśni, które oddziałują szczególnie na jelita, istnieje też wysokie ryzyko wystąpienia biegunki. To z kolei może prowadzić do odwodnienia organizmu, a co za tym idzie: osłabienia, problemów z koncentracją i zawrotów głowy. Jeśli zjesz niedojrzałe owoce, które ci zaszkodziły — koniecznie pij dużo wody!

Wiśnie
fot. Canva/ Iwanyan 

Czytaj też: Wierzono, że wywołuje koszmary. Mit obalony, to skarbnica zdrowia
 

Korzyści zdrowotne jedzenia wiśni

Owoce, oczywiście te dojrzałe, powinny być obowiązkowym elementem codziennej diety, ponieważ zawierają wiele cennych dla zdrowia substancji odżywczych. Nie inaczej jest w przypadku wiśni. Ich jedzenie wywiera korzystny wpływ na organizm z uwagi na bogactwo wspomnianych wcześniej witamin i minerałów:

  • wspomagają prawidłową pracę jelit,
  • regulują poziom cholesterolu obniżając poziom złego cholesterolu, czyli LDL,
  • poprawiają odporność,
  • zmniejszają ryzyko chorób ze strony układu krążenia,
  • ułatwiają zasypianie.

Wiśnie możesz kupić na lokalnych ryneczkach lub w supermarkecie. Jeśli masz możliwość, możesz też wyhodować własne drzewko i cieszyć się smakiem tych owoców przez całe lato!