Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Wierzono, że wywołuje koszmary. Mit obalony. To skarbnica zdrowia
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 16.06.2024 15:55

Wierzono, że wywołuje koszmary. Mit obalony. To skarbnica zdrowia

Bób
Fot. Canva/AdaiskMitrypioon

To warzywo strączkowe jest znane od starożytności, dlatego przez wieki urosło wokół niego wiele mitów. Dziś wiemy, że nie ma czego się bać. Bób, bo o nim mowa, jest bogaty w witaminy i stanowi cenne źródło białka. Martwić może jedynie cena. Czasami może przyprawić o zawrót głowy.

Bób związany był z wierzeniami i mitami

Bób uważa się za jedno z warzyw, które człowiek zaczął uprawiać najwcześniej. Ślady prowadzą aż do starożytności. Przez lata wierzono, że ma właściwości magiczne.

"Czarne plamki na kwiatach bobu były powodem, dla których w dawnych kulturach roślinę tę wiązano ze śmiercią. Uważano ją za pokarm umarłych. Wierzono, że jest im potrzebny w czasie wędrówki ich dusz, być może dlatego kapłani egipscy nie jadali bobu, nie patrzyli na niego, a nawet starali się nie używać jego nazwy" - czytamy w opracowaniu przygotowanym przez Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu.

W Anglii panował nawet przesąd, że kwitnienie bobu zwiastuje czas nieszczęść i wypadków, a jego zapach może wywołać nocą koszmary senne.

Projekt bez nazwy - 2024-06-16T154926.572.jpg
Fot. Canva/JuanMoyano
Najzdrowsza zielenina, a Polacy wolą sałaty. Przez PRL o niej zapomniano W Danii zakazana, a w Polsce to hit. Tajemnica piekielnej zupki

Bób: właściwości bezcenne dla zdrowia

Bób nie należy do najczęściej wybieranych warzyw strączkowych w Polsce. Polacy z reguły sięgają po fasolę i groch. Warto zmienić to przyzwyczajenie, bo bób nie dość, że jest smaczny, to na dodatek pod wieloma względami bije na głowę swoich "kuzynów". Czasami martwić może jedynie cena. Obecnie najtańszy świeży bób znaleźliśmy w jednym z supermarketów w cenie 12,99 zł za pół kilograma.

Bób jest niezwykle bogaty w błonnik, żelazo, miedź i magnez, a także witaminę K oraz witaminy z grupy B. Garść bobu pokrywa całe dzienne zapotrzebowanie na kwas foliowy. Często do diety dodawany jest jako ważne źródło białka o wysokiej wartości odżywczej. To wszystko sprawia, że bób:

  • wpływa korzystnie na układ nerwowy,
  • chroni przed chorobami serca i układu krążenia,
  • pomaga utrzymać prawidłową masę ciała,
  • zmniejsza ryzyko nowotworu jelit,
  • wspomaga leczenie anemii.

A to tylko niektóre z wielu zalet bobu dla zdrowia. Zauważono, że bób pomaga też zmniejszyć poziom złego cholesterolu, a ze względu na wspomnianą zawartość kwasu foliowego, nie powinny unikać go także kobiety w ciąży.

Projekt bez nazwy - 2024-06-16T155012.707.jpg
Fot. Canva/Pixelshot

Czy bób można jeść ze skórką?

Bób nie tylko można jeść ze skórką, ale wielu dietetyków uważa, że wręcz trzeba. Zwłaszcza młode nasiona. W przypadku starszego bobu przeszkodą mogą być łupiny: bywają twarde i grube, a tym samym niezbyt apetyczne. Jednak w nich też kryją się cenne wartości odżywcze, a zwłaszcza dużo błonnika.

Jak przygotować najsmaczniejszy bób?

Jak radzi znana i lubiana Ania Starmach, bób wkładamy do garnka i zalewamy zimną wodą. Powinno być jej dwa razy więcej niż samego bobu. Dodajemy płaską łyżeczkę cukru i zaczynamy gotować. Gdy woda zacznie wrzeć, dodajmy szczyptę soli. Gotujemy ok. 20 minut, aż bób zmięknie, a skórka będzie widocznie pomarszczona.