Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Do sanatorium możesz zabrać psa. W tych uzdrowiskach to nie problem
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 03.05.2024 16:25

Do sanatorium możesz zabrać psa. W tych uzdrowiskach to nie problem

Para z psem
Fot. Canva/Robert Kneschke

Czy do sanatorium można jechać z psem? Opiekunowie zwierząt, którzy wyjeżdżają do uzdrowiska, mają z tym nie lada kłopot. Nie zawsze można zostawić swojego czworonożnego przyjaciela pod opieką rodziny czy przyjaciół. Co wtedy? Okazuje się, że w Polsce istnieje wiele uzdrowisk, do których można zabrać swojego czworonoga. Jest jednak jedno "ale".

Do sanatorium z psem: trudne, ale nie niemożliwe

Ponad połowa Polaków dzieli dziś swój dom ze zwierzakiem. Jak wynika z badań CBOS, najczęściej towarzyszą nam psy. Można je spotkać w jednej trzeciej domów (36 proc.) w naszym kraju. Niemal co piąty Polak (19 proc.) ma zaś w domu kota. Opiekunowie zwierzaków, którzy mają zamiar wyjechać do sanatorium, stają przed niemałym problemem: jak zapewnić im opiekę podczas wyjazdu?

Ze "zwykłymi" pobytami jest łatwiej. W Polsce coraz więcej hoteli akceptuje zwierzaki. To odpowiedź na potrzeby gości, którzy nie wyobrażają sobie wakacji i urlopu bez swojego pupila u boku. Nie jest trudno znaleźć miejsce przyjazne psim i kocim lokatorom. Sanatoria rządzą się jednak swoimi prawami i nie zawsze jest tak łatwo. Najczęściej decyduje jeden ważny czynnik.

Projekt bez nazwy - 2024-05-03T161818.226.jpg
Fot. Canva/KonstantinPelikh
Sprawdź swoją przyszłą emeryturę z ZUS. Zrobisz to w minutę Czy Carrefour honoruje Kartę Seniora? Sprawdź zniżki dla osób 60+

Czy można zabrać psa do sanatorium?

Żelazna zasada: zabranie ze sobą psa lub kota do sanatorium będzie większym problemem, jeżeli wybieramy się do uzdrowiska na NFZ. Regulaminy ośrodków często nie dopuszczają pobytu zwierzęcia w przypadku pobytu tego rodzaju. Co innego, jeżeli do sanatorium wybieramy się prywatnie. Tutaj mamy już większy wybór i dużą szansę, że uzdrowisko czy ośrodek SPA zgodzi się na pobyt zwierzaka.

Warto zaznaczyć jednak, że pobyt na NFZ nie przekreśla naszych szans na zabranie ze sobą psa lub kota do sanatorium. W ostatnich latach kuracjusze mają więcej możliwości decydowania o tym, do jakiego uzdrowiska wybiorą się na leczenie. Warto więc sprawdzić dane miejsce wcześniej, jeszcze przed podjęciem decyzji. Wystarczy odwiedzić stronę internetową i zapoznać się zasadami dla gości lub zadzwonić na recepcję wybranego środka. Może się okazać, że ośrodek zgodzi się na przyjęcie nas ze zwierzakiem.

Projekt bez nazwy - 2024-05-03T161917.048.jpg
Fot. Canva/ssssg1mel

Dodatkowo, jeżeli pies pełni rolę przewodnika, należy również obowiązkowo poinformować o tym wybrane sanatorium. W takim przypadku nawet ośrodki, które na co dzień nie akceptują zwierząt, powinny zrobić wyjątek.

Sanatoria akceptujące zwierzęta: lista miast

Dobra wiadomość jest taka, że sanatoria, uzdrowiska i ośrodki SPA coraz częściej zdają sobie sprawę, że dla wielu kuracjuszy możliwość zabrania ze sobą czworonoga to wielkie udogodnienie. Sprawdziliśmy blisko 30 najpopularniejszych miast uzdrowiskowych w Polsce. W tych miejscowościach znaleźliśmy przynajmniej jeden ośrodek, do którego można wybrać się z psem.

 • Augustów
 • Kołobrzeg
 • Lądek-Zdrój
 • Łeba
 • Stegna
 • Sopot
 • Świnoujście
 • Szczawno-Zdrój
 • Władysławowo
 • Ciechocinek
 • Krynica-Zdrój
 • Nałęczów 
 • Polanica-Zdrój
 • Świeradów Zdrój
 • Ustroń

Warto zaznaczyć: najczęściej ośrodki te dysponują ograniczoną liczbą pokojów, w których można gościć ze zwierzęciem. Dlatego też warto wcześniej zaplanować taki pobyt i upewnić się, że miejsce nie zostało już zajęte. 

Pies w sanatorium: ile kosztuje i co trzeba wiedzieć?

Wybierając się do sanatorium ze zwierzakiem nie możemy zapomnieć, że na ten cel trzeba zagospodarować dodatkowe pieniądze. Cena za pobyt psa lub kota różni się w zależności od wybranego ośrodka uzdrowiskowego. Najtańsza oferta, jaką znaleźliśmy, to 20 zł za dobę, a najdroższa - aż 120 zł. Do tego czasami wybrane sanatoria pobierają kaucję. Jej wysokość może wynieść nawet kilkaset złotych, ale jest zwracana w całości, jeżeli zwierzak w pokoju nie wyrządzi żadnych zniszczeń.

Projekt bez nazwy - 2024-05-03T162023.132.jpg
Fot. Canva/Jvetic

Poza utrudnieniami związanymi z dostępnością miejsc w sanatoriach, pobyt ze zwierzakiem w uzdrowisku nie różni się niczym od "zwykłego" wyjazdu na wczasy. Oprócz przestrzegania regulaminu danego hotelu (niektóre ośrodki wspominają np. o tym, że zwierzak nie może spać z nami w łóżku) należy po prostu pilnować naszego pupila.

Trzeba więc zachować wszelkie środki ostrożności i stosownie opiekować się zwierzakiem przez cały czas. Oznacza to, że nasi czworonożni przyjaciele muszą być pod naszą stałą kontrolą, nie mogą utrudniać życia innym gościom, i że jesteśmy odpowiedzialni za utrzymanie czystości i sprzątanie po naszych pupilach.