Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Dorośli mogą ułatwić sobie naukę języka obcego. Łatwa i przyjemna metoda
Sara Karmańska
Sara Karmańska 09.04.2024 14:50

Dorośli mogą ułatwić sobie naukę języka obcego. Łatwa i przyjemna metoda

Kobieta notująca w zeszycie
Fot. Canva/mariasymchychphotos

Utarło się stwierdzenie, że z biegiem lat coraz trudniej uczyć się nowych rzeczy. Jedną z często podnoszonych kwestii w tym temacie jest nauka języków, która zdaniem ekspertów jest dużo bardziej efektywna, jeśli rozpocznie się ją w młodym wieku. Nie oznacza to jednak, że dorośli nie są w stanie opanować nieznanego wcześniej języka obcego. Z dużą pomocą przychodzą tutaj nie tylko różnorodne kursy stacjonarne czy aplikacje, ale także audiobooki i podcasty.

Nauka języków obcych w dojrzałym wieku pozytywnie wpływa na mózg

Badania wyraźnie wskazują, że edukacja w dojrzałym wieku może mieć pozytywny wpływ nie tylko na dobrostan, ale także na podtrzymanie sprawności kognitywnych. Jedną z form treningu umysłowego jest nauka języka obcego. Ta wymaga jednak dużej systematyczności i wytrwałości, aby zdobyta wiedza miała szansę się utrwalić. 

Z biegiem lat coraz ciężej jednak uczyć się obcego języka. Wynika to między innymi z kwestii zdrowotnych, takich jak pogorszenie wydolności pamięci operacyjnej, czyli zapamiętywania oraz szybkości przetwarzania nowych informacji. Spada także zdolność koncentracji uwagi oraz czas reakcji, co przekłada się na ograniczenie ilości możliwego do przyswojenia materiału podczas jednej lekcji. 

Książki z PRL-u warte fortunę! Tego szukają kolekcjonerzy. Masz je u siebie na półce? Wiek to tylko liczba. Pokonaj wstyd i ciesz się życiem

Słuchanie jest szczególnie ważne w nauce języków obcych

Wraz z wiekiem następuje także pogorszenie wzroku i słuchu. Szczególnie ten ostatni jest wyjątkowo ważny w kontekście poznawania języka obcego. To właśnie rozumienie ze słuchu jest oceniane jako część nauki języka obcego, jaka sprawia największą trudność uczniom niezależnie od wieku. Nauczyciele podkreślają jednak, że to właśnie umiejętność rozumienia słyszanego tekstu jest kluczowa, ponieważ trzeba rozumieć innych uczestników rozmowy, aby móc w niej uczestniczyć.

Słuchanie i mówienie w języku obcym może sprawiać trudność z różnych powodów. Jednym z nich jest fakt, na który uwagę zwraca wielu ekspertów – ludzie nie są w stanie skupić się na słuchaniu w stu procentach. Przyjmuje się, że zatrzymujemy w umyśle zaledwie 25% tego, co usłyszymy, a dodatkowo jest to jeszcze zakłócane przez nasze własne myśli. Z kolei podczas rozmowy często zamiast słuchać, skupiamy się nad tym, co zamierzamy zaraz powiedzieć. 

ZOBACZ TEŻ: Gust muzyczny zmienia się wraz z wiekiem. Po 50-tce znów zmienisz styl

Podcasty i audiobooki jako narzędzie do nauki języków obcych

Zdaniem naukowców dobrym wsparciem w nauce języka mogą okazać się podcasty i audiobooki. Nie dość, że nietrudno o ich dostępność, to jeszcze wybrany materiał może zaangażować nas pod względem treści i formy. Dzięki temu osoby starające się poznać nowy język mają dobry powód, by uważnie słuchać ze zrozumieniem.

Większość podcastów i audiobooków nie jest tworzona z myślą o nauce języka. Powstają raczej dla rodzimych użytkowników danego języka. To z kolei pozwala na poznanie mowy używanej przez takie osoby na co dzień. Podcasty i audiobooki mogą stanowić skuteczne narzędzie w nauce języków poprzez kontakt z naturalnym, żywym językiem i umożliwiają efektywną naukę także poza szkolną salą. Szeroka oferta takich materiałów pozwala także na osłuchanie się z różnymi akcentami i odmianami języka

Podcasty i audiobooki jako narzędzie do nauki języków obcych, fot. Canva Aleksandr Kichigin.jpg
Fot. Canva/Aleksandr Kichigin
Podcasty i audiobooki jako narzędzie do nauki języków obcych, fot. Canva halfpoint.jpg
Fot. Canva/halfpoint

Źródło: “Wykorzystanie podcastów w rozwijaniu sprawności słuchania u seniorów uczących się języka angielskiego”, Sylwia Niewczas, jows.pl