Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Dużo czytasz? Za tę czynność oczy będą ci wdzięczne, wystarczą sekundy
Martyna Pałka
Martyna Pałka 02.06.2024 11:00

Dużo czytasz? Za tę czynność oczy będą ci wdzięczne, wystarczą sekundy

kobieta w okularach
fot. Canva/@Prostock-Studio

Stopniowe pogarszanie się wzroku to coś, co spotka większość z nas. Wszystko z powodu starzenia się jego soczewki. Istnieje jednak kilka sposobów na to, aby opóźnić ten proces i pozytywnie wpłynąć na kondycję naszych oczu.

Najczęstsze choroby wzroku w starszym wieku

Narząd wzroku jest jednym z najbardziej narażonych na zmęczenie i zniszczenie pod wpływem intensywnego trybu życia. Wraz z wiekiem nasza soczewka staje się coraz sztywniejsza i mniej elastyczna, przez co mogą pojawiać się problemy z oglądaniem przedmiotów z bliskiej odległości. 

Nic więc dziwnego, że wraz z wiekiem ludzie coraz częściej sięgają po okulary do czytania, które nie tylko ułatwiają im to zadanie, ale też pozwalają oczom delikatnie odpocząć podczas tej czynności. Niestety, to niejedyny problem, jaki może pojawiać się wraz z wiekiem.

Jedną z najczęstszych chorób, która objawia się u seniorów, jest zaćma. Dolegliwość ta charakteryzuje się zmętnieniem soczewki i przez to ograniczeniem widoczności. Zwykle występuje u osób po 70. roku życia. Drugą popularną chorobą jest również jaskra, która może prowadzić do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego.

36,6 stopni Celsjusza to już nie jest norma. Temperatura ciała się zmienia Domowy sposób, by bukiet na Dzień Matki wytrzymał dłużej. Koniecznie to sprawdź

Jak zapobiegać chorobom wzroku?

Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, aby opóźnić proces starzenia się wzroku oraz zmęczenia się oczu. Jest to możliwe dzięki utrzymaniu odpowiedniego trybu życia oraz ogólnego dobrostanu całego organizmu. Dlatego też istotne jest zażywanie witamin i minerałów, które wzmocnią nasz narząd wzroku.

Dodatkowo istotne jest, aby pamiętać o regularnych wizytach u lekarza, które nie tylko skontroluje stan naszego zdrowia, ale też udzieli przydatnych wskazówek, które mogą mieć zbawienny wpływ na nasz wzrok.

Dlatego tak ważne jest, aby dbać o ogólnie dobrą kondycję całego organizmu. Regularnie odwiedzać nie tylko okulistę, lecz przede wszystkim lekarza rodzinnego, który powinien przepisać odpowiednie leki, zlecić właściwe badania – po to, żeby pacjent był w stanie w możliwie najbardziej komfortowy i szybki sposób poradzić sobie z dolegliwościami - powiedziała okulistka dr n. med. Violetta Tomczyk-Dorożyńska w rozmowie z portalem życieseniora.com

ZOBACZ TEŻ: Magdalena Popławska wspomina trudne dzieciństwo. “Toksyczna obłuda”.

Te ćwiczenia wzroku wpłyną pozytywnie na Twoje oczy

Ważne jest również to, aby regularnie ćwiczyć nasz wzrok. Jest to istotne przede wszystkim dla osób, które uwielbiają dużo czytać lub rozwiązywać krzyżówki, a więc ich wzrok jest wyjątkowo mocno narażony na zmęczenie. Istnieje kilka ćwiczeń, które pozwolą nam na dłużej zachować dobrą kondycję naszych oczu.

Przykładowo czytając przez 20 minut, róbmy przerwy polegające na podchodzeniu do oPracując przez 30 minut, na rozluźnienie akomodacji poświęcajmy 30 sekund. Do czytania teksów czy rozwiązywania krzyżówek, zawsze powinno się mieć dobrze dobrane – przez optometrystę lub lekarza okulistę – okulary do bliży. 

Dodatkowo lekarka wskazuje na ćwiczenia, które możemy wykonać samodzielnie w domu i za pomocą naszych dłoni przynieść ulgę zmęczonym oczom. Chodzi tutaj o delikatny masaż oczu, który pozwoli na rozluźnienie tego narządu. 

Ważne jest również rozmasowywanie mięśnia okrężnego oka, biegnącego dookoła górnej i dolnej powieki, łączącego się w bocznym i przyśrodkowym kącie, który możemy również delikatnie rozmasowywać i rozluźniać. Zalecane jest również rozmasowywanie skroni lub robienie ciepłych okładów w postaci specjalnych masek stosowanych na oczy, albo nawet ciepłej ręki przykładanej do skroni, spoglądaniu na zielone drzewa w oddali przez 20 sekund, rozluźnianiu akomodacji - powiedziała okulistka.