Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Dużo siedzisz? Grozi ci wdowi garb. Jak z nim walczyć?
Sara Karmańska
Sara Karmańska 12.04.2024 14:41

Dużo siedzisz? Grozi ci wdowi garb. Jak z nim walczyć?

kobieta ćwiczy w domu
Fot. Canva/pixelshot

Wdowi garb jest coraz powszechniejszym problemem, który nie tylko niekorzystnie wpływa na naszą postawę, ale również może prowadzić do bólu pleców i innych dolegliwości. Jego przyczyną jest długotrwałe utrzymywanie nieprawidłowej postawy ciała. Są jednak odpowiednie ćwiczenia, które mogą pomóc uporać się z tym problemem. 

Czym jest wdowi garb?

Wdowi garb, znany także jako bawoli kark jest deformacją postawy, która polega na łukowatym wygięciu kręgosłupa w części szyjno-piersiowej. “Wdowi garb” jest potocznym określeniem na zgrubienie w postaci tkanki tłuszczowej, jakie powstaje na kręgosłupie szyjnym. Przez to górna część pleców wydaje się zaokrąglona lub zgarbiona

Wdowi garb sam w sobie nie jest bolesny, ale długotrwałe niewłaściwe ułożenie ciała, które jest jego przyczyną, prowadzi do przeciążeń, które mogą być odczuwane jako zaburzenia ruchomości, ból głowy, ból szyi, drętwienie rąk, dłoni czy barków. Zdarza się także, że mogą pojawić się szumy uszne lub sztywność karku. Czasami występuje także nieprzyjemne mrowienie lub ostry ból między łopatkami, który może utrudniać oddychanie. 

Garbaty człowiek
fot. Canva/TimeImage)
Basen to nie tylko "robienie długości". Co robić, żeby trening nie nudził? 50-tka to dobry wiek na debiut z jogą. Jak zacząć?

Wdowi garb – przyczyny

W dzisiejszych czasach bardzo często jest związany z siedzącym trybem pracy przy ekranach. Na taki problem są również narażone osoby, które wymagają długiej pracy w jednostajnej pozycji, takie jak fryzjer, stomatolog czy kosmetyczka. Przyczyną wdowiego garbu mogą być również zmiany degeneracyjne związane z układem ruchu, których główną przyczyną jest osteoporoza, czyli choroba metaboliczna kości.

W przypadku wdowiego garbu kluczowe jest odpowiednio wczesne działanie. Jeśli dopiero powstaje i jest niewielki, odpowiednie leczenie może całkowicie go zlikwidować. Jeśli stan jest już bardzo zaawansowany, może jednak okazać się, że jego całkowite wyleczenie jest niemożliwe. 

ZOBACZ TEŻ: Za siedzący tryb życia płacimy wysoką cenę. Pomoże jeden prosty nawyk

Ćwiczenia na wdowi garb

W leczeniu wdowiego garbu pomaga odpowiednio dobrana fizjoterapia, ale można także wykonywać odpowiednie ćwiczenia w domowym zaciszu. Pomogą one w łagodzeniu objawów oraz w poprawie postawy. Jeśli zmagamy się z problemami ze zdrowiem, warto skonsultować się z fizjoterapeutą, który oceni czy konkretne ćwiczenia nie przyniosą więcej szkody niż pożytku, jak również sprawdzi, czy na pewno są wykonywane w odpowiedni sposób.

Jeśli jednak nie mamy innych przeciwwskazań, w leczeniu wdowiego garbu może pomóc regularne wykonywanie następujących ćwiczeń takich jak:

  • rozciąganie klatki piersiowej;
  • rotacje ramion;
  • skłony boczne;
  • podciąganie łopatek;
  • skłony do przodu.
kobieta ćwiczy w domu, fot. Canva Ridofranz, Getty Images Pro.jpg
fot. Canva/Ridofranz, Getty Images Pro
kobieta ćwiczy w domu, fot. Canva LordHenriVoton, Getty Images Signature.jpg
 fot. Canva/LordHenriVoton, Getty Images Signature