Dzięki tym sposobom odzyskasz kontrolę nad jedzeniem. Dietetyczka radzi
Zdarza ci się zajadać stres? A może bardzo cenisz sobie wieczory, podczas których delektujesz się ulubionymi potrawami i przekąskami? Wszystko jest dla ludzi, jednak warto znać umiar i kontrolować ilość oraz jakość spożywanych posiłków. Jeśli czujesz, że powoli tracisz na tym kontrolę, a Twoja waga wciąż rośnie - ten artykuł jest dla ciebie.
Brak kontroli nad tym, co jemy
Jedzenie jest nieodłącznym elementem życia każdego z nas, jednak bywa, że relacja z nim może stać się toksyczna, a w skrajnych przypadkach zagrażać życiu i zdrowiu . Otyłość to choroba , z którą mierzy się ogromna ilość osób na całym świecie. W Polsce osób z nadwagą jest prawie 60% , jak dowiadujemy się z oficjalnej strony Narodowego Funduszu Zdrowia .
Zdrowa relacja z jedzeniem to przede wszystkim kontrolowanie tego, co jemy, kiedy i w jakich ilościach. Bywa, że stres, nieregularne godziny snu, nadmiar pracy i obowiązków pozbawia rozsądnego podejścia do jedzenia. Efektem jest nie tylko otyłość, ale również zły stan psychiczny oraz fizyczny , a w niektórych przypadkach pojawienie się chorób, takich jak miażdżyca czy cukrzyca .
Jak odzyskać kontrolę nad spożywanym jedzeniem?
Dietetyczka dr n. med. Dominika Wnęk na łamach serwisu twojezdrowie.rmf24.pl podzieliła się kilkoma skutecznymi radami, które pomogą przywrócić kontrolę nad jedzeniem . Jedną z pierwszych porad jest korzystanie z mniejszych talerzy , misek i innych naczyń, z których jemy posiłki. Okazuje się, że wypełniony jedzeniem mniejszy talerz sprawia iluzję, że jedzenia jest więcej, nawet jeśli taka sami ilość znalazłaby się w większym naczyniu. Ten zabieg sprawi, że poczujemy, iż spożywamy wystarczająco dużą ilość jedzenia.
Ekspertka zwróciła również uwagę na tempo przeżuwania . Okazuje się, że jedząc wolniej, szybciej możemy poczuć nasycenie. Dietetyczka poleciła również r ozpoczęcie spożywania posiłku od produktów o najmniejszej ilości kalorii , zaś zakończyć na tych najbardziej kalorycznych. Jeśli po zjedzonym posiłku wciąż czujesz głód , odczekaj 10 minut. Jeżeli po tym czasie uczucie nie zniknie, zjedz niskokaloryczną przekąskę, np. owoc lub warzywo.
Ochota na słodkości
Część osób ulega również pokusie i delektuje się słodkościami, chipsami, paluszkami i innymi niezdrowymi przekąskami . Są to puste kalorie, które sprawiają jednak ogromną przyjemność podczas jedzenia. Jak radzić sobie z taką pokusą? Dietetyczka radzi, że w przypadku, kiedy sięgniemy po słodycze lub inne niezdrowe jedzenie, warto zawczasu dokładnie wyznaczyć sobie ilość, jaką zjemy . Poleca się wysypać do osobnej miski garść chipsów lub przełożyć na talerz 3 kostki czekolady , a resztę schować, by nie kusiło zjedzenie całego opakowania.
Ekspertka poleciła również, aby w trakcie spożywania posiłków być w pełni skupionym na nim. Lepiej zrezygnować z oglądania telewizji czy rozpraszania się innymi bodźcam i, przez które możemy nie dostrzec nasycenia w odpowiednim momencie.