Gdzie trzymać chleb, by dłużej zachował świeżość? Wielu Polaków robi 1 błąd
Chleb to podstawowy produkt żywnościowy, którego nie może zabraknąć w żadnym domu. Niestety, często się zdarza, że psuje się i pleśnieje jeszcze zanim zdążymy go zjeść. Są jednak pewne triki, dzięki którym można wydłużyć żywotność pieczywa. Jak się okazuje, nie bez znaczenia jest to, w jaki sposób je przechowujemy.
Chleba nie może zabraknąć. To obowiązkowy produkt w każdym polskim domu
Chleb to od dawien dawna główny produkt w codziennej diecie: stosunkowo tani, łatwo dostępny i możliwy do zrobienia samodzielnie z mąki, wody i zakwasu. W domach Polaków pojawia się na śniadanie, kolację, w formie przekąski czy nawet jako dodatek do obiadu — do zup i mięs.
Jednak, jak wskazują statystyki, sprzedaż chleba spada z roku na rok. Zamiast niego Polacy wybierają gotowe kanapki i przekąski. Coraz częściej rezygnują też z kupna i postanawiają przygotować chleb samodzielnie , dzięki czemu mają pewność co do jakości użytych w nim składników.
Szacuje się, że
statystyczny Polak zjada miesięcznie około 3 kilogramów chleba.
Najwięcej jedzą go
emeryci
, renciści i rolnicy - wskazuje Praska Giełda Spożywcza. Mimo że sprzedaż chleba spada, to rośnie popyt na inne rodzaje pieczywa, jak m.in. bułki, słodkie pieczywo, drożdżówki, itp.
Dlaczego chleb szybko się psuje?
Kupując świeży chleb, często spieszymy się z jego zjedzeniem wiedząc, że za kilka dni może wyschnąć lub zajść pleśnią. Jednak tak naprawdę chleb może pozostawać zdatny do jedzenia nawet do 10 dni! Dlaczego więc psuje się już po 3-4 dniach?
Jak się okazuje, winowajcą takiego stanu rzeczy jest jego nieprawidłowe przechowywanie . Trzymając chleb w odpowiednim miejscu, możemy znacznie wydłużyć jego żywotność i cieszyć się smakiem jednego i tego samego bochenka nawet przez ponad tydzień!
Wszystko dlatego, że
chleb nie lubi wilgoci
. Wilgotne miejsca to ulubione środowisko dla wszelkiego rodzaju grzybów i pleśni, dlatego
chleb trzymany w wilgotnych miejscach bardzo szybko spleśnieje
, a tym samym stanie się niezdatny do jedzenia.
Gdzie przechowywać chleb, żeby dłużej pozostał świeży?
Skoro chleb nie lubi wilgoci, to nie powinien być trzymany w wilgotnych miejscach. Jeśli chcesz, by dłużej zachował świeżość umieść go w suchym i zacienionym miejscu, o pokojowej temperaturze. Nie powinno się go trzymać w zamkniętych pojemnikach lub foliach, które zatrzymują wilgoć i zwiększają ryzyko rozwinięcia się pleśni. Dobrym rozwiązaniem są na przykład papierowe torby, pergamin lub lniane woreczki.
Chleb dobrze jest też włożyć do chlebaka, który z kolei uchroni go przed wyschnięciem - kolejnym czynnikiem psującym jakość
pieczywa
. Chociaż wyschnięte pieczywo wciąż nadaje się do jedzenia (nie jest szkodliwe) to jednak jest na tyle twarde, że zjedzenie go okazuje się niemożliwe lub co najmniej problematyczne.
Czerstwy chleb można natomiast wykorzystać do przygotowania innych dań.
Nie trzymaj tu chleba. Wielu Polaków robi ten błąd
Jak wskazują specjaliści do spraw żywienia: chleba nie powinno się także trzymać w lodówce. Panujące tam niskie temperatury sprawią, że stanie się on twardy, suchy i zdecydowanie mniej smaczny.
Są jednak dwa wyjątki. Po pierwsze: chleb można włożyć do lodówki, gdy temperatura w pomieszczeniu przekracza 25 stopni, a powietrze jest mocno wilgotne. Wówczas lodówka zapobiegnie powstawaniu pleśni. W lodówce, bez obaw można też przechowywać chleb tostowy.