Silver.Lelum.pl Zdrowie i żywienie Herbata "po czesku" smakuje nieziemsko. Latem można pić z wodą gazowaną
Fot. Canva/Halfpoint

Herbata "po czesku" smakuje nieziemsko. Latem można pić z wodą gazowaną

17 czerwca 2024
Autor tekstu: Łukasz Jadaś

Kuchnia naszych południowych sąsiadów to nie tylko knedliki, smażony ser czy słynna zupa "czesneczka". Od dawna w Czechach parzy się nietypową herbatę. W Polsce jest mało znana, ale turyści często przywożą z Pragi jej pełne słoiczki. Chodzi o przepyszną herbatę pieczoną.

Herbata pieczona: co to jest? Czy to naprawdę herbata?

Napój znany w Czechach jako "peceny caj" to herbata pieczona . Nazwa "herbata" jest tu tylko umowna, bo w naparze tym nie znajdziemy ani jednego listka herbacianego. "Peceny caj" składa się bowiem z samych owoców i kilku dodatków, które jeszcze bardziej podkręcają jej nieziemski smak .

Owoce i dodatkowe składniki na "peceny caj" są pieczone i szczelnie zamykane w słoiczkach. Powstaje swojego rodzaju konfitura, która jest bazą do herbaty. Wystarczy nałożyć do kubka kilka łyżeczek "pecenego caju" i zalać wodą. Zimą może to być wrzątek, a latem woda gazowana. I już można cieszyć się aromatycznym i przepysznym napojem.

Projekt bez nazwy - 2024-06-17T101829.944.jpg
Fot. Canva/JanaPix

Gotową "pieczoną herbatę" trudno dostać w Polsce, ale w kilku sklepach internetowych można ją znaleźć. Kosztuje zwykle ok. 10 zł za słoiczek. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by bazę do "pecenego caju" przygotować w domu samodzielnie. Będzie zdrowsza, bo łatwiej kontrolować np. zawartość cukru .

Wierzono, że wywołuje koszmary. Mit obalony. To skarbnica zdrowia

Jak przygotować owoce na "pieczoną herbatę"?

Baza do zaparzenia "pieczonej herbaty" powstaje, gdy zapieczemy w cukrze dowolne owoce . Z reguły w "pecenym caju" znajdziemy:

  • jabłko,
  • malinę,
  • czarną porzeczkę,
  • jeżynę,
  • żurawinę,
  • cytrynę.

Ogranicza nas jednak tylko wyobraźnia. "Pieczoną herbatę " można przygotować z wiśni, gruszek, truskawek czy śliwek i naszych innych ulubionych owoców. Owoce można mieszać ze sobą, by stworzyć wyjątkowe połączenia i nuty smakowe . Ważnym dodatkiem są przyprawy. Sprawdzi się np. kardamon lub cynamon .

Wystarczy wybrać dowolne owoce, umyć i upiec. W tym celu:

  1. Wykładamy blachę papierem do pieczenia i wykładamy na nią owoce.
  2. Posypujemy całość cukrem (jest potrzebny do zapieczenia, ale warto użyć go nieco mniej, a całość dosłodzić miodem)  .
  3. Kropimy sokiem z cytryny.
  4. Dodajmy wybrane przyprawy (do jabłek sprawdzi się np. cynamon).
  5. Całość mieszamy.

Owoce pieczemy w 180 stopniach przez ok. 45 minut , co kilkanaście minut mieszając. Po upieczeniu całość wraz z sokiem przekładamy do słoiczków, które później pasteryzujemy. Dzięki temu możemy cieszyć się nimi przez długie miesiące.

Czy "pieczona herbata" jest zdrowa?

W przypadku "pecenego caju" nie można raczej mówić o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych . To po prostu przepyszny dodatek do codziennego menu: zimą nas rozgrzeje, a latem orzeźwi. Nie oznacza to jednak, że jest bezwartościowy.

Pieczone owoce zachowują wiele swoich zalet , w tym witamin i minerałów, także po upieczeniu. Jeżeli zrezygnujemy z kupowania gotowych słoiczków i bazę przygotujemy sami, to możemy dodać do niej mniej cukru. A sam proces przygotowywania "pecenego caju" może być zaś relaksującym rytuałem .

"Liczyłam na przyjaciół. A w potrzebie to pies bardziej mi pomógł"
W Danii zakazana, a w Polsce to hit. Tajemnica piekielnej zupki
Obserwuj nas w
autor
Łukasz Jadaś

Redaktor portalu Silver.Lelum.pl. Zajmuje się tematyką społeczną, kulturalną i rozrywkową w kontekście pokolenia silversów. Napisz do mnie na adres lukasz.jadas@iberion.pl.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy