Jak aktywność fizyczna wpływa na umysł? Ruch to samo zdrowie
Aktywność fizyczna ma niebagatelny wpływ na nasze zdrowie – o tym wie chyba każdy. Tymczasem z badań CBOS-u wynika, że aż 59% Polaków odpoczywa w sposób bierny. To duży błąd. Dowiedziono, że aktywność fizyczna wspaniale wpływa na równowagę umysłową. Jak to możliwe?
Polacy nie chcą się ruszać
Statystyki CBOS-u obrazują, że Polacy nie są zwolennikami aktywnego wypoczynku. W końcu kto po pracy nie lubi położyć się na kanapie i uciąć sobie drzemkę albo obejrzeć odcinek (lub pięć) swojego ulubionego serialu?
Tymczasem badania mówią jasno – brak czynnego, aktywnego wypoczynku dodatkowo przeciąża nasz układ nerwowy. Oznacza to, że leniwe popołudnia spędzone przed telewizorem wpływają nie tylko na pogorszenie się naszej kondycji, ale również na nasz stan psychiczny.
Eksperci apelują – ruch to zdrowie
Eksperci programu „Odnaleźć siebie”, promującego innowacyjne metody leczenia psychiatrycznego twierdzą, że to właśnie brak ruchu odpowiedzialny jest za pojawienie się stanów lękowych, pogłębienie depresji, czy problemów ze snem.
Specjaliści twierdzą, że nawet kilkunastominutowy wysiłek na świeżym powietrzu (nawet w formie spaceru) ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i doskonale „resetuje” przeciążony układ nerwowy . Jest to niezmiernie ważne w szczególności dla osób pracujących umysłowo.
ZOBACZ TAKŻE: Czy makijaż niszczy cerę? Po 40-stce warto o tym wiedzieć
Jak „zmusić się” do ruchu?
Gdy słyszymy o tym, aby się więcej ruszać, zaraz mamy przed oczami bieżnie z siłowni, czy wiele kilometrów spędzonych w rowerowym „siodle”. Tymczasem aby czerpać korzyści z aktywności fizycznej , wystarczy naprawdę niewiele.
Może warto przy ładnej pogodzie zamiast jechać samochodem do sklepu, przejść się na niewielkie zakupy na piechotę? Może zamiast wysyłać wasze pociechy na kolejny trening, sami weźmiecie wnuki, czy dzieci na boisko i pogracie z nimi w piłkę? Albo tak zamiast spotykać się ze znajomymi na kawie w mieszkaniu, wybierzecie się na kawę na rynek? Zawsze to okazja do zrobienia kilkuset kroków więcej. Tak niewiele potrzeba, aby cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem przez lata.
Źródło: senior.pl