Silver.Lelum.pl Aktywność Silversa Jak czytać więcej książek? 6 rad, by czytanie było łatwiejsze
Fot. Canva/kcslagle, Getty Images

Jak czytać więcej książek? 6 rad, by czytanie było łatwiejsze

10 kwietnia 2024
Autor tekstu: Sara Karmańska

Każdego roku Biblioteka Narodowa publikuje raport o stanie czytelnictwa w naszym kraju. Zgodnie z najnowszymi danymi, wśród osób w wieku 40-59 lat książki czyta 44 proc. Polek i Polaków, a w grupie 60 lat i więcej - 37 proc. Jeśli jednak czujemy, że chcielibyśmy czytać więcej, są pewne sposoby na to, by zwiększyć liczbę naszych lektur.

Czytanie ma dużo zalet, ale czasami to wysiłek

Książki dają czytelnikom w każdym wieku wiele korzyści. Czytanie poprawia pamięć i koncentrację. Wspomaga rozwój osobisty, zwiększa zasób słownictwa, poszerza wiedzę o świecie i pomaga w zdobywaniu nowych zainteresowań. A przede wszystkim to wielka przyjemność i chyba jedyny nieszkodliwy nałóg. Niestety czasami bywa i tak, że czytanie to wysiłek, mimo najszczerszych chęci do lektury .

Czytelnictwu w dojrzałym wieku nie sprzyjają na przykład kwestie zdrowotne i społeczne . Książki to zawsze dodatkowy wydatek, a w bibliotekach nie zawsze można znaleźć tę pozycję, którą akurat chcemy przeczytać. Osobną kwestią są aspekty zdrowotne, które sprawiają, że wiele osób czuje się wykluczona z możliwości czytania na przykład z powodu problemów ze wzrokiem . Czasami nie mamy też po prostu ani czasu, ani siły, by zasiąść do lektury.

Kontakt z naturą poprawia zdrowie. Wyniki badań nie kłamią
Gust muzyczny zmienia się wraz z wiekiem. Po 50-tce znów zmienisz styl

Istnieją sposoby na zwiększenie liczby czytanych książek

Można jednak wskazać kilka sposobów na zwiększenie liczby czytanych książek w dojrzałym wieku .

W przypadku problemów ze wzrokiem , można spróbować przestawić się na książki z dużym drukiem . Część wydawnictw ma w swojej ofercie specjalne edycje książek skierowane właśnie do osób gorzej widzących. Oczywiście nie zastąpi to badania wzroku i wizyty u okulisty, ale duży druk sprawi, że czytanie będzie mniej męczące dla oczu.

Bardzo wygodne i praktyczne są też podpórki do książek , które możemy znaleźć w sklepach z meblami i wyposażeniem domu. Podstawka taka nie dość, że wygląda bardzo estetycznie, to pomaga nam utrzymać otwartą książkę podczas czytania . Nie nadwyrężamy dzięki temu rąk i jeżeli czytamy wolniej, to specjalne uchwyty utrzymują książkę rozłożoną na wybranych stronach.

W obecnych czasach dużo łatwiej zwrócić się też ku nowym technologiom. Różnorodne czytniki e-booków pozwalają na dowolne ustawienie wielkości tekstu. A to nie wszystko. Można w nich także zmienić kontrast między literami a tłem , jak również samą jasność ekranu. Dzięki elektronicznym czytnikom wiele osób może wrócić do czytania nawet wtedy, gdy ich oczy nie są już tak sprawne jak kiedyś.

ZOBACZ TEŻ: Te kultowe filmy poprawią ci nastrój. Można oglądać je dziesiątki razy

Nawet osoby ze słabym wzrokiem mogą czytać książki

Niektóre czytniki e-booków, jak również wiele programów do czytania książek dostępnych na smartfony, umożliwia ponadto zamianę tekstu na mowę , co może pomóc w sytuacji, gdy wcześniejsze sposoby nie rozwiązały problemu.

Można również całkowicie przestawić się na audiobooki , czyli książki czytane przez lektorów lub aktorów czy aktorki. Audiobooki mają także tę dodatkową zaletę, że można ich słuchać w trakcie wykonywania innych czynności , jak choćby jazda autem, prace w ogrodzie czy sprzątanie. To także idealne rozwiązanie dla zabieganych osób , które co prawda nie mają problemów ze wzrokiem, ale zmagają się z brakiem czasu na czytanie.

Zarówno audiobooki, jak i e-booki, są dziś bardzo powszechne, a co więcej można je zdobyć bez wychodzenia z domu . Czytelnicy mają do wyboru internetowe księgarnie , w których mogą zakupić pojedyncze pozycje, lub zdecydować się na abonament na jednej z licznych platform , dających dostęp do ogromnej biblioteki.

Jeśli jednak uważnie liczymy pieniądze , wiele bibliotek ma w swojej ofercie bezpłatne audiobooki, a nawet czytniki e-booków . Aby zwiększyć swoją mobilizację do czytania, warto również sprawdzić w swojej okolicy, czy lokalne biblioteki lub centra kultury nie organizują spotkań klubu książki . Towarzystwo innych miłośników książek da nam dodatkową motywację.

Fot. Canva fizkes, Getty Images.jpg
Fot. Canva/fizkes, Getty Images
Fot. Canva studioroman.jpg
Fot. Canva/studioroman
Książki z PRL-u warte fortunę! Tego szukają kolekcjonerzy. Masz je u siebie na półce?
Dorośli mogą ułatwić sobie naukę języka obcego. Łatwa i przyjemna metoda
Obserwuj nas w
autor
Sara Karmańska

Z wykształcenia filmoznawczyni i… inżynier budownictwa. Od zawsze czuła jednak, że zawodową przyszłość chce związać z pisaniem. Wielbicielka filmów, seriali i popkultury. W czasie wolnym, jeśli akurat czegoś nie ogląda, spędza czas przy grach planszowych. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte