Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Jeśli tak robisz twoje zęby mogą stać się żółte. Zmień te dwa nawyki
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 11.05.2024 13:30

Jeśli tak robisz twoje zęby mogą stać się żółte. Zmień te dwa nawyki

Para myje zęby
fot. Canva/pixelshot

Żółte zęby to powszechny problem, który skutecznie potrafi pozbawić pewności siebie, powodując, że nawet uśmiechanie się, staje się wyzwaniem. Jeśli twoje zęby również nabierają żółtej barwy, zmień sposób ich codziennej pielęgnacji. Być może popełniasz dwa proste błędy, które nadają zębom nieestetycznego wyglądu. 
 

Codzienna higiena jamy ustnej to podstawa zdrowych zębów

Obecnie na sklepowych półkach możemy znaleźć szereg produktów do codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Różnego rodzaju szczoteczki do zębów, pasty, płyny do płukania czy nici dentystyczne pomagają utrzymać jamę ustną w dobrej kondycji. To niezwykle ważne nie tylko ze względów estetycznych, chociaż te rzucają się w oczy jako pierwsze: w końcu kto nie chciałby błyszczeć białymi zębami? Ale dbanie o zęby ma również znaczenie w kontekście zdrowia. Dlaczego?

Prawidłowa higiena jamy ustnej zapobiega powstawaniu wielu chorób zębów i dziąseł oraz niweluje nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. To jednak nie koniec. Jama ustna chroni bowiem cały organizm przed bakteriami z zewnątrz. W przypadku nieodpowiedniego dbania o nią, patogeny mogą przedostawać się do krwioobiegu tworząc stany zapalne w całym organizmie. Zepsute zęby mogą osłabiać odporność organizmu, a wtedy łatwiej o różnego rodzaju choroby.
 

Za siedzący tryb życia płacimy wysoką cenę. Pomoże jeden prosty nawyk Seniorzy mogą zapomnieć o tańszych lekach. Przepisy jak ściana

Jak często myć zęby? Dentyści mówią jasno

O tym, że należy codziennie myć zęby wiedzą nawet małe dzieci. Jednak wyłącznie poranne lub wieczorne mycie nie wystarczy do utrzymania prawidłowej higieny jamy ustnej. Dentyści zalecają, by myć zęby od 2 do 5 razy dziennie, szczególnie po zjedzeniu słodkich potraw lub wypiciu słodkich napojów. Tak naprawdę warto umyć je po każdym posiłku.

Warto przy tym pamiętać, że czas szczotkowania powinien wynosić 2 minuty. Zęby należy szorować dokładnie, tuż przy linii dziąseł, by usunąć nagromadzone tam resztki jedzenia. Istotne znaczenie w całym tym procesie ma również rodzaj pasty do zębów, którą należy dobrać do swoich potrzeb — w tym celu można poprosić o pomoc stomatologa, który dobierze najlepszy produkt. 
 

Mycie zębów
fot. Canva/Alliance Images

Czytaj też: Sposób z PRL na białe zęby wciąż popularny. Dlaczego lekarze biją na alarm? (lelum.pl)

Przyczyny żółtych zębów. Nie rób tych błędów!

Czasami zdarza się, że mimo odpowiedniej higieny jamy ustnej zęby tracą biały kolor i stopniowo stają się żółte. Za ten proces odpowiadają barwniki zawarte w pokarmach, które przenikają do szkliwa, nadając zębom żółty lub brązowy odcień. Jak się okazuje, przyczyną żółknących zębów mogą być dwa błędy popełniane w codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Chodzi o mycie zębów bez wystarczającej ilości wody oraz umycie ich zaraz po zjedzeniu kwaśnych potraw. 

W pierwszym przypadku, gdy do szczotkowania użyjemy zbyt mało wody, pasta nie rozpuści się tak jak powinna, a tym samym nie zostaną uwolnione zawarte w niej składniki aktywne, odpowiadające za utrzymanie zębów w odpowiedniej kondycji. Z kolei w przypadku umycia zębów zaraz po zjedzeniu kwaśnych potraw sprawimy, że kwas rozprowadzony zostanie po wszystkich zębach uszkadzając szkliwo. Spróbuj wyeliminować te nawyki w codziennej rutynie i zapomnij o przebarwieniach.
 

Zęby
fot. Canva/ Aleksandr Rybalko